Trwa ładowanie...
d35bb14
waluty
03-11-2008 11:50

Pozytywny początek tygodnia

Nadchodzący tydzień będzie bogaty w wydarzenia i dane makroekonomiczne. W centrum uwagi będą wybory prezydenckie w USA, których ostateczny wynik przełoży się na charakter przyszłej polityki makroekonomicznej największej gospodarki świata.

d35bb14
d35bb14

Mimo znacznej przewagi sondażowej Obamy system elektoralny nie daje mu pewności wygranej. Równie istotne dla rynków będą decyzje w sprawie stóp procentowych Banku Australii (wtorek), Anglii i EBC (czwartek). Po niedawnej skoordynowanej obniżce stóp rynki są pewne, że nastąpią kolejne cięcia stóp. Spodziewana skala obniżki to 50 punktów bazowych dla wszystkich trzech banków.

Z najważniejszych danych makro: w piątek publikowany będzie miesięczny raport z rynku pracy w USA, w czwartek - zamówienia przemysłowe z Niemiec, w środę - sprzedaż detaliczna, indeks PMI z sektora usług w Eurolandzie oraz indeks ISM usługi z USA, we wtorek - zamówienia fabryczne z USA.

Dzisiaj publikowane będą dane o wydatkach na konstrukcje budowlane oraz indeks ISM sektora produkcyjnego. Indeksy PMI z krajów europejskich ponownie okazały się gorsze od oczekiwań. Zapasy wyrobów gotowych wzrosły w Eurolandzie do rekordowych poziomów, co nie wróży dobrze na przyszłość. Szczególnie cierpiący przemysł samochodowy planuje masowe zwolnienia pracowników - na razie głównie tymczasowych.
giełdy amerykańskie zachowywały się dobrze w piątek, a azjatyckie pozytywnie rozpoczęły tydzień. Dolar i jen osłabiają się, co potwierdza poprawę sentymentu. Zmienność ustabilizowała się, ale utrzymuje się na wysokim poziomie.

W najbliższych dniach spodziewamy się utrzymania dość szerokich zakresów na głównych parach walutowych. Ekstrema trendów spadkowych na parach dolarowych i jenowych powinny być niezagrożone. Obserwowana poprawa sentymentu na rynkach wynika z ekstremalnego wyprzedania i ma kruche podstawy fundamentalne. Nie zmienia to faktu, że korekta wzrostowa może potrwać nieco dłużej.

d35bb14

EURPLN

EURPLN utrzymuje się powyżej kluczowej strefy wsparcia 3,45-3,50. Pod koniec ubeigłego tygodnia rynek ustanowił zakres 3,46-3,65, który ma szansę się utrzymać w najbliższym czasie. Wahania od rana są spore, ale na szczęście rynek wyraźnie się uspokoił i nie obserwujemy już tak dużej zmienności jak w końcu października. Złoty i forint są od rana nieco słabsze, ale to wynika prawdopodobnie ze sporego umocnienia pod koniec dnia w piątek. Ministerstwo Finansów podało prognozę inflacji na październik na poziomie 4,2% r/r, czyli niższą od wrześniowej 4,5% r/r. PMI z Polski pokazał kolejny spadek (43.7 vs. 44.9 we wrześniu), szczególnie jeśli chodzi o nowe zamówienia i zamówienia eksportowe.

EURUSD

EURUSD wybronił wsparcie przy 1,27, gdzie znajduje się 61,8% zniesienie fibo ostastniej fali wzrostowej. Zakresy ustanowione w poprzednim tygodniu powinny utrzymać się w najbliższym czasie. Kolejne dni przyniosą sporą ilość danych makro, co sprzyja konsolidacji. Rynek będzie przede wszystkim wyczekiwał na miesięczny raport z rynku pracy oraz decyzję ECB w sprawie stóp procentowych. Silnym oporem pozostanie strefa 1,33-1,34, gdzie znajduje się 38,2% zniesienie fibo ostatniego impulsu spadkowego oraz dolny zakres poprzedniej konsolidacji. Ewentualna dłuższa poprawa nastrojów na rynkach będzie stabilizowała pary jenowe, co przełożyłoby się na lekkie osłabienie dolara w trendzie bocznym.

GBPUSD

GBPUSD pozostaje pod wpływem poprawy sentymentu na rynkach. Październikowy indeks PMI z sektora produkcyjnego okazał się nieco lepszy od oczekiwań (41.5 vs. 40). Być może i środowe dane (indeks PMI z sektora usług oraz produkcja przemysłowa) będą lepsze od niskich oczekiwań rynku. Do czwartkowej decyzji w sprawie stóp procentowych kurs funta powinien poruszać się w trendzie bocznym o szerokim zakresie. Najbliższym oporem jest strefa w pobliżu ostatniego szczytu (poniżej 1,6721), gdzie znajduje się 61,8% zniesienie fibo ostatniego impulsu spadkowego. Najbliższym wsparciem będzie 1,5960-1,60 przy zniesieniu 50% ostatniej fali wzrostowej.

USDJPY

Trwa korekta wzrostowa na parach jenowych, ale ze względu na równoczesną korektę notowań dolara, USDJPY nie jest w stanie przebić się przez opór przy 100. Sądzimy, że strefa 100-102 będzie dobrym poziomem do sprzedaży. Dopiero wyjście ponad 104 byłoby sygnałem trwalszej poprawy sentymentu do "carry". Najbliższym wsparciem pozostaje 96. W najbliższych dniach zakresy powinny utrzymywać się, a ewentualne przebicie w górę powinno być fałszywe. Zmienności implikowane utrzymują się na wysokich poziomach.

IDMSA.PL

d35bb14
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35bb14