Praca dla bezrobotnych, którzy zaczną studiować
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie i powiat nyski podpisali w piątek
porozumienie ws. innowacyjnego projektu "Praca za naukę".
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie i powiat nyski podpisali w piątek porozumienie ws. innowacyjnego projektu "Praca za naukę". Projekt zakłada wsparcie bezrobotnych poprzez umożliwienie im zdobycia wyższego wykształcenia.
"Program adresowany jest do osób bezrobotnych, które mają wykształcenie średnie i zdaną maturę" - powiedział PAP rzecznik prasowy PWSZ w Nysie Bartosz Bukała. Jak dodał, w programie weźmie udział około 50 osób, które zdecydują się na rozpoczęcie i kontynuowanie trzyletnich studiów zaocznych. Osoby zakwalifikowane do programu będą studiować na kierunku zdrowie publiczne - specjalność: aktywizacja osób starszych" - dodał.
W trakcie każdego z trzech lat studiów, podczas II semestru, studentom będzie przysługiwało prawo do sześciomiesięcznej pracy w jednostkach opieki społecznej. Zatrudnienie będzie finansowane w ramach robót publicznych. W trakcie pełnego cyklu nauki osoba bezrobotna przepracuje co najmniej 18 miesięcy. Jednak warunkiem skierowania do pracy jest wywiązywanie się z obowiązków studenta, czyli zaliczenie wszystkich egzaminów.
"W trakcie nauki osoba bezrobotna otrzyma wynagrodzenie za pracę w ramach robót publicznych, w sumie ok. 25 tys. zł. Suma ta wystarczy na opłacenie całości czesnego za studia, czyli ok. 10 tys., resztę student może wydać na własne potrzeby" - wyjaśnił Bukała.
Polecamy: Nieczyste i niegodne zawody
Po skończeniu studiów osoba bezrobotna zdobędzie poszukiwany na rynku pracy tytuł zawodowy licencjata oraz dobrą znajomość języka obcego: angielskiego, niemieckiego lub czeskiego. Dzięki temu uczestnicy projektu zwiększą swoje szanse na znalezienie stałej pracy nie tylko w Polsce, ale także w Europie.
Studia w ramach projektu "Praca za naukę" rozpoczną się 1 października 2013 r.
Powiat nyski ma najwyższy poziom bezrobocia na terenie województwa opolskiego. W styczniu br. wynosiło ono 23,9 proc.
(AS)