Trwa ładowanie...
prawo
08-04-2013 14:32

Praca podczas ciąży szkodzi dziecku

Zawody, których wykonywanie przez ciężarną jest bardzo ryzykowne. Ryzyko niosą za sobą są stanowiska, które wymagają wielogodzinnego stania.

Praca podczas ciąży szkodzi dzieckuŹródło: Thinkstock
d4a2wdz
d4a2wdz

Kobiety w Polsce nie chcą rodzić dzieci, ponieważ boją się, że stracą pracę - wynika z raportu agencji doradztwa personalnego Otto. Panie mają obawy mimo tego, że w okresie ciąży są szczególnie chronione przez prawo.

- Przepisy prawa pracy określają grupy pracowników podlegających ochronie przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę – tłumaczy Łukasz Berg, Kancelaria Adwokacka Adw. Tomasza Posadzkiego w Gdańsku. - Szczególne zakazy wypowiadania umów o pracę obowiązują z mocy Kodeksu Pracy w stosunku na przykład do pracownic w ciąży.

Zachowanie stanowiska to nie wszystko. Pracodawca, mając na uwadze stan ciężarnej, musi się z nią obchodzić wyjątkowo delikatnie. Nawet jeśli kobieta wyrazi zgodę, pewnych rzeczy zwyczajnie jej robić nie wolno. Kobieta spodziewająca się dziecka nie może pracować w godzinach nadliczbowych, ani w porze nocnej. Jeśli do tej pory pracowała nocą lub w trybie zmianowym, pracodawca zobowiązany jest do zmiany w grafiku, by godziny jej pracy wypadały w ciągu dnia. Ciężarnej nie można również zmienić miejsca pracy, oddelegować poza stałe miejsce pracy czy kazać pracować w niedziele i święta.

d4a2wdz

Pracami zabronionymi jest np. wykonywanie obowiązków zawodowych w hałasie powyżej 65 decybeli, na wysokościach, jeśli grozi upadkiem lub przy zmiennych temperaturach. Kobieta nie może też pracować dłużej niż cztery godziny na dobę przy monitorze – w tym przypadku chodzi głównie o wymuszoną pozycję.

Zawody dużego ryzyka

Mimo tego, że wiele pracujących na etacie pań, kiedy spodziewa się potomka, nie musi obawiać się o utratę posady, i tak ucieka na zwolnienie lekarskie. Kobiety robią to nawet wtedy, gdy ich ciąży nic nie zagraża. W Polsce ogranicza lub rezygnuje z pracy około 6 proc. pań. Co więcej, wielu lekarzy jest zdania, że są zajęcia, których kobiety w ciąży zwyczajnie nie powinny wykonywać. Potwierdzają to naukowe badania. Holenderscy naukowcy w internetowym wydaniu pisma „Occupational and Environmental Medicine” ujawnili, że nawet zawody uważane do tej pory za spokojne i bezpieczne, wykonywane przez ciężarne kobiety mogą stwarzać zagrożenie dla matki i dziecka.

Ryzyko niosą za sobą są zawody, które wymagają wielogodzinnego stania. Obawiać się mogą na przykład sprzedawczynie, nauczycielki, opiekunki do dzieci lub fryzjerki. Stojąca praca może przyczyniać się u nich do wolniejszego wzrostu płodu. Wykonywania zawodowych obowiązków powinny unikać panie narażane w pracy na różne chemikalia. Niebezpieczna może okazać się praca kosmetyczek. Z badań wynika, że czynniki te mogą zwiększać ryzyko powikłań ciąży, takich jak stan przedrzucawkowy, przedwczesny poród i urodzenie zbyt małego dziecka. Podobne objawy może wywołać praca związana ze stresem psychicznym.

Niebezpieczne może okazać się wykonywanie obowiązków zawodowych przez ciężarne pielęgniarki, jeśli tylko muszą podnosić i dźwigać chorych. Ograniczyć prace powinny ciężarne, które pracują z małymi dziećmi. Praca w przedszkolu to ciągłe narażanie się na niebezpieczne dla płodu, a powszechne wśród dzieci choroby.

d4a2wdz

Ciąża może być niebezpieczna również dla stewardes. Przeciążenia podczas startu, praca w nocy, wczesne wstawanie nie służą przyszłemu dziecku. Bezpieczniej jest zrezygnować z pracy w samolocie i przenieść się do biura.

Również pracujące w ogrodnictwie kobiety muszą szczególnie uważać na swój stan. Ich zajęcie może źle wpłynąć na zdrowie potomka. Kontakt z dużą ilością pyłków kwiatowych w późnym okresie ciąży zwiększa ryzyko wczesnego wystąpienia astmy u dziecka – wynika ze szwedzkich badań, które publikuje pismo „Allergy, Asthma & Clinical Immunology”.

Byle nie za długo

Ucieczka ciężarnej w zwolnienie lekarskie jest źle postrzegana przez pracodawców. Często okazuje się, że obowiązki pracownicy na długie miesiące muszą być rozdzielone między innych pracowników firmy, a to może źle wpływać na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Z punktu widzenia pracodawcy, najlepiej aby kobieta pracowała aż do rozwiązania. Jednak według najnowszych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii i USA praca przez cały okres trwania ciąży jest równie szkodliwa, jak palenie papierosów - alarmują naukowcy z University of Essex. Kobiety aktywne zawodowo, aż do rozwiązania rodzą średnio pół kilograma lżejsze dzieci, niż te, które trzy miesiące przed porodem spędziły na odpoczynku.

d4a2wdz

- Wiemy, niska waga urodzeniowa ma wpływ na wiele rzeczy, które zdarzają się później, w tym mniejsze szanse na pomyślne ukończenie szkoły, niższe płace i wyższą śmiertelność. Musimy poważnie pomyśleć o urlopach macierzyńskich, bo jak sugerują nasze badania, większa ilość odpoczynku matki przed porodem ma wymierne korzyści dla późniejszym rozwoju dziecka - powiedział autor badań, prof. Marco Francesconi.

ml,JK,WP.PL

d4a2wdz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a2wdz