Praca sezonowa. Pracodawcy nie zawsze uczciwi. Gdzie szukać pomocy?

Zdarza się, że nieuczciwi pracodawcy zatrudniają młodych ludzi na próbę. - Bez podpisania umowy nie należy się na to zgadzać - podkreśla Danuta Rutkowska, rzeczniczka PIP. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z inspekcją pracy.

Praca sezonowa. Pracodawcy nie zawsze uczciwi. Gdzie szukać pomocy?
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Wojciech Pacewicz

Zamiast zdobywać pierwsze pozytywne doświadczenia związane z pracą są wykorzystywani przez nieuczciwych pracodawców. Do oddziałów Państwowej Inspekcji Pracy docierają skargi i zapytania od młodych ludzi, którzy za lipiec nie otrzymali wynagrodzenia od osób zatrudniających ich na sezon.

- Chcieli zarobić na wakacje, ale wyjechać nie mają za co - mówi rzeczniczka Inspekcji Danuta Rutkowska. Dodaje, że często zdarza się podejmowanie pracy bez pisemnej umowy a to wielki błąd. Rzeczniczka wyjaśnia, że taka umowa nie musi być zbyt formalna, ale musi zawierać informację u kogo będziemy pracować i na jakich warunkach. W umowie powinna być też informacja o przewidywanym wynagrodzeniu.

Zdarza się, że nieuczciwi pracodawcy zatrudniają młodych ludzi na próbę. - Bez podpisania umowy nie należy się na to zgadzać - podkreśla Danuta Rutkowska. Jak mówi, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z inspekcją pracy, gdzie można otrzymać bezpłatną poradę prawną. Jednocześnie Inspekcja w razie konieczności będzie mogła podjąć działania.

- W przypadku ociągania się pracodawcy z zapłatą za pracę, z inspekcją należy skontaktować się jak najszybciej gdyż zwłoka może skończyć się niemożnością wyegzekwowania wynagrodzenia - tłumaczy Danuta Rutkowska. Jak wyjaśnia często letnie firmy prowadzą osoby z różnych stron kraju. Po sezonie firmy wyrejestrowują i niekiedy gdzieś znikają.

Danuta Rutkowska przypomina też, że młodociani pracownicy, czyli tacy, którzy nie ukończyli jeszcze 18 lat mogą pracować tylko przy pracach lekkich, których wykazem powinien dysponować pracodawca. Nie mogą też pracować w nocy oraz przy sprzedaży czy serwowaniu alkoholu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)