Trwa ładowanie...

Pracodawca może kontrolować pracownika na obecność narkotyku

Osoby świadczące pracę coraz częściej zażywają środki odurzające lub substancje psychotropowe. Obowiązujące przepisy nie regulują sposobu, zakresu i formy przeprowadzania badań na obecność narkotyków w organizmie pracownika.

Pracodawca może kontrolować pracownika na obecność narkotyku
d475jgt
d475jgt

- W drodze analogii należy więc stosować regulacje dotyczące kontroli trzeźwości, które reguluje ustawa z 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1983 r. w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie - mówi ekspert Pracodawców RP, Mec. Monika Gładoch.

Pracodawca jest uprawniony do skontrolowania pracownika, jeśli ma uzasadnione podejrzenie, że znajduje się on pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych. Pracodawca może skorzystać z prawa kontroli każdego pracownika, bez względu na charakter jego pracy i zakres odpowiedzialności.

Konsekwencje intoksykacji narkotycznej w miejscu pracy są trudne do przewidzenia. Nie sposób bowiem ustalić z góry następstw zażycia substancji, które oddziaływają na układ nerwowy i prowadzą do zmiany normalnego działania mózgu. - Obowiązkiem pracodawcy jest zagwarantowanie warunków bhp w zakładzie pracy, dlatego nie powinien pozostać na to obojętny - mówi ekspert.

- Jeśli wynik testu na obecność narkotyku okaże się dodatni, pracownik musi się liczyć z określonymi konsekwencjami prawnymi, włącznie ze zwolnieniem z pracy. Jednak to pracodawca podejmie decyzję, czy pracownik poniesie odpowiedzialność za naruszenie reguł bhp - tłumaczy Monika Gładoch.

d475jgt

Warto przypomnieć, że przepisy prawa zawierają określone sankcje z tytułu zażycia narkotyku przez pracownika.

Na podstawie art. 21 ust. 2 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu, który będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do powstania wypadku.

Pracodawcy RP

d475jgt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d475jgt