Trwa ładowanie...

Pracodawca nie puka do drzwi

W momencie utraty pracy większość osób decyduje się na dorywcze zajęcie, by tylko mieć stały dopływ gotówki. Przedstawiamy parę sposobów na jego znalezienie.

Pracodawca nie puka do drzwi
d34yt9b
d34yt9b

W momencie utraty pracy większość osób decyduje się na dorywcze zajęcie, by tylko mieć stały dopływ gotówki. Przedstawiamy parę sposobów na jego znalezienie.

Pierwsze kroki bezrobotny powinien skierować do lokalnego oddziału Jobcentre, czyli odpowiednika polskiego urzędu pracy. Adresy oddziałów znajdują się na stronie www.jobcentreplus.gov.uk . Trzeba wpisać nazwę miejscowości lub kod pocztowy swojego adresu zamieszkania (dwie litery, dwie cyfry ze spacją, dwie kolejne litery). Osoby, które przepracowały legalnie 12 miesięcy i dokonały wszelkich formalności rejestracyjnych, mogą starać się o zasiłek dla bezrobotnych (Jobseeker's Allowance), który obecnie wynosi 60,5 funta (295 zł) tygodniowo.

Szukanie ofert

W Jobcentre znajdziesz przede wszystkim oferty pracy, ale będziesz mógł też porozmawiać z doradcami o możliwościach przekwalifikowania się, uzyskania dodatkowych certyfikatów i dyplomów. Można tam zapisać się na szkolenia, które w przypadku osób posiadających status bezrobotnego prawie zawsze są darmowe.

Osoba bez zatrudnienia powinna zarejestrować się w lokalnych agencjach pracy (Job Agency). Ich listę można znaleźć w popularnych Yellow Pages, czyli powszechnie dostępnych książkach telefonicznych. Warto zrobić dobre wrażenie w czasie rozmowy z pracownikiem agencji i pokazać mocne strony własnej kandydatury. W momencie pojawienia się pracy zadzwoni on wtedy do kandydata, który nie tylko spełnił wymagania, ale również dobrze się zaprezentował. Zaleca się "przypominanie się" i pytanie o pracę co kilka dni. Nie należy zapominać o specjalistycznych gazetach poświęconych pracy oraz lokalnych dodatkach do gazet codziennych o pracy i edukacji w regionie. Bardzo często w konkretny dzień tygodnia (np. w każdy czwartek) gazety drukują oferty pracy z danego miasta czy hrabstwa. Warto również zaglądać na strony internetowe lokalnych urzędów miasta, które można znaleźć na stronie www.miasto.gov.uk (np. www.manchester.gov.uk/jobs). Prace oznaczone hasłem "temporary" (tymczasowe) lub "maternity cover" (zastępstwo na czas
urlopu macierzyńskiego) cieszą się mniejszym powodzeniem niż prace stałe.

d34yt9b

Papierkowe formalności

Pod ręką trzeba mieć dobrze przygotowane dokumenty w języku angielskim, takie jak CV, referencje od poprzedniego pracodawcy oraz zaświadczenie z ministerstwa spraw wewnętrznych (Home Office) o możliwości podjęcia pracy w Wielkiej Brytanii. Do tego dochodzą przetłumaczone dyplomy i certyfikaty. Szukanie pracy w Wielkiej Brytanii trzeba zatem zacząć już w Polsce. Na podorędziu należy mieć również dane dotyczące poprzednich prac, takie jak: data rozpoczęcia pracy i jej zakończenia, zajmowane stanowisko, zakres obowiązków, zarobki, powód opuszczenia pracy. Ważne są także dane dotyczące edukacji, wraz z datami uczęszczania do szkół i zdobytymi kwalifikacjami. Potrzebne są one do formularzy aplikacyjnych przy staraniu się o pracę.

Poczta pantoflowa

Dużą rolę w szukaniu pracy odgrywają znajomości - trzeba poinformować jak największą liczbę osób o swoich poszukiwaniach. Im więcej oczu rozgląda się za jakimś zajęciem, tym większe prawdopodobieństwo jego znalezienia. Warto zapytać znajomych o sytuację w ich miejscu pracy, zapotrzebowanie na nowych pracowników czy np. zwolnienia dyscyplinarne. Może się zdarzyć, że trzeba szybko kogoś zastąpić, a wtedy lepiej być o tym poinformowanym z pierwszej ręki. Najważniejsze, by nie zrażać się niepowodzeniami i być aktywnym "poszukiwaczem". Pracodawcy przecież nie zapukają sami do drzwi bezrobotnego.

Danuta Kudłacik

Czego dowiesz się w Jobcentre?

d34yt9b

- gdzie szukać pracy
- jak jej szukać
- jakie przysługują ci świadczenia (m.in. płaca minimalna, ubezpieczenie, urlopy)
- jak chronić się przed nieuczciwym pracodawcą
- jak przystąpić do Programu Rejestracji Pracowników (WRS)
- jak załatwić formalności w przypadku samozatrudnienia
- jak założyć własną działalność gospodarczą

Oferty pracy zawierają następujące informacje:

- description - opis obowiązków na danym stanowisku
- location - miejsce zatrudnienia (najczęściej dzielnica, np. Lewisham)
- wages - zarobki; przy pracy stałej (permanent) kwota podawana jest w skali roku (per annum), przy czasowej (temporary work) podana jest stawka za godzinę pracy (per hour)
- working hours - godziny pracy (np. 40 hours per week, Mon-Fri 9 am-6 pm)
- duration - forma zatrudnienia; praca stała (permanent work), praca okresowa, czasowa (temporary work), praca na niepełnym etacie (part-time), pełny etat (full-time)
- employer - nazwa pracodawcy
- how to apply - jak złożyć aplikację (informacja, do kogo i gdzie wysłać dokumenty aplikacyjne)

d34yt9b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34yt9b