Trwa ładowanie...
d2ogiel
04-02-2008 09:49

Pracodawcy: żądamy zmiany w kodeksie pracy

Czas nauki i studiów nie powinien wpływać na długość urlopu, pracownicy nie powinni miec prawa do urlopów na żądanie - takich zmian w kodeksie chcą pracodawcy.

d2ogiel
d2ogiel

*Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" domaga się nowelizacji kodeksu pracy. Opracowała "Czarną listę barier", czyli katalog najważniejszych przeszkód utrudniających prowadzenie działalności gospodarczej oraz listę rewolucyjnych zmian. W większości niekorzystnych dla pracowników, pisze "Polska". *

Pracodawcy chcą, by z kodeksu pracy usunięto możliwość brania urlopu na żądanie. - Prawo do wolnych dni bywa wykorzystywane, a właściwie nadużywane w celu wymuszenia na pracodawcach określonych ustępstw, tłumaczy dr Jacek Męcina z Lewiatana. - Właśnie w ten sposób protestowali celnicy, a wcześniej lekarze.

Inny postulat pracodawców jest taki, by czas nauki i studiów nie wpływał na długość urlopu. Efekt? Liczba dni urlopu zmniejszy się, głównie dla młodych pracowników. Pracodawcy chcą też m.in. przywrócenia funkcjonujących w PRL przepisów, dających prawo do odszkodowań za porzucenie stanowiska pracy przez pracowników.

Na zmianę kodeksu pracy nie zgadzają się związkowcy. Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczącym OPZZ twierdzi, że pracodawcy mają zbyt duży wpływ na kształt prawa pracy w Polsce. - "Co jakiś czas proponują jedną czy dwie zmiany, mówiąc, że nie mają one wielkiego znaczenia, że większość pracowników na tym nie straci. Jednak gdy je zsumować, to widać poważne zmiany w prawie pracy na niekorzyść pracowników". - Jak zatem OPZZ zaopiniuje te zmiany? - pyta "Polska". - "Przejdą po naszym trupie" - pada odpowiedź.

d2ogiel

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uspokaja, że droga do ewentualnych zmian jest długa. Zanim zapadną jakiekolwiek konkrety, muszą zostać przeprowadzone konsultacje społeczne z organizacjami pracowników.

Zielone światło pracodawcom daje jednak przewodniczący komisji "Przyjazne Państwo" Janusz Palikot. PKPP Lewiatan przedstawił komisji swoją "Czarną listę barier" i okazało się, że takie postulaty, jak wyłączenie czasu nauki ze stażu pracy znajdują się... na liście bubli prawnych przygotowywanych przez Palikota. Może się więc okazać, że na ołtarzu ograniczania biurokracji prawa pracowników padną, ostrzega "Polska".

d2ogiel
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ogiel