Trwa ładowanie...

Pracownicy, którzy dyktują warunki

Finanse i bankowość oraz ubezpieczenia należą do branż, w których można mówić o rynku pracownika.

Share
Pracownicy, którzy dyktują warunki
d4iv6a2

Ponad 56 tys. ofert pracy czekało w pierwszym kwartale na specjalistów. Okazuje się, że to o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej.

Finanse i bankowość oraz ubezpieczenia należą do branż, w których można mówić o rynku pracownika, a firmy muszą się dostosować do rosnących wymagań kandydatów do pracy - wynia z najnowszych danych portalu Pracuj.pl. Nie dziwi fakt, że firmy proponują kandydatom wycieczki do egzotycznych krajów i wysokie premie. W pierwszych trzech miesiącach chętni do pracy w finansach mogli przebierać wśród prawie 7 tysięcy ofert zamieszczonych na Pracuj.pl. To o połowę więcej niż rok wcześniej.

Najwięcej ofert pracy nadal znajduje się w handlu i sprzedaży. Liczba ofert zamieszczanych w sieci przez firmy z tej branży wzrosła w ciągu roku o ponad połowę, do ponad 12 tysięcy. Specjaliści szacują, że niedobór pracowników w tej branży wynosi ok. 10 proc. Firmy zatrudniają coraz częściej pracowników tymczasowych.

d4iv6a2

Spece od handlu są pożądani również przez inne branże. Wśród branż, które w pierwszym kwartale najintensywniej poszukiwały fachowców, są też telekomunikacja i zaawansowane technologie, budownictwo i nieruchomości oraz przemysł ciężki. Najmniej ogłoszeń o pracy mogli znaleźć dla siebie fachowcy chcący się zatrudnić w przemyśle chemicznym, turystyce, hotelarstwie, usługach prawnych i – co paradoksalne – w gastronomii.

Rynek pracownika dotyczy przede wszystkim firm z rynku telekomunikacji, nowych technologii i finansów. Ciągle jeszcze pracodawcy mogą dyktować warunki nie tylko w turystyce, ale też w usługach prawnych, w przemyśle farmaceutycznym, na rynku szkoleń i edukacji, w firmach FMCG, a także w mediach i marketingu.

d4iv6a2

Podziel się opinią

Share
d4iv6a2
d4iv6a2