Trwa ładowanie...
14-05-2008 12:48

Pracownicy, którzy dyktują warunki

Finanse i bankowość oraz ubezpieczenia należą do branż, w których można mówić o rynku pracownika.

Pracownicy, którzy dyktują warunki
d21vxqu
d21vxqu

Ponad 56 tys. ofert pracy czekało w pierwszym kwartale na specjalistów. Okazuje się, że to o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej.

Finanse i bankowość oraz ubezpieczenia należą do branż, w których można mówić o rynku pracownika, a firmy muszą się dostosować do rosnących wymagań kandydatów do pracy - wynia z najnowszych danych portalu Pracuj.pl. Nie dziwi fakt, że firmy proponują kandydatom wycieczki do egzotycznych krajów i wysokie premie. W pierwszych trzech miesiącach chętni do pracy w finansach mogli przebierać wśród prawie 7 tysięcy ofert zamieszczonych na Pracuj.pl. To o połowę więcej niż rok wcześniej.

Najwięcej ofert pracy nadal znajduje się w handlu i sprzedaży. Liczba ofert zamieszczanych w sieci przez firmy z tej branży wzrosła w ciągu roku o ponad połowę, do ponad 12 tysięcy. Specjaliści szacują, że niedobór pracowników w tej branży wynosi ok. 10 proc. Firmy zatrudniają coraz częściej pracowników tymczasowych.

Spece od handlu są pożądani również przez inne branże. Wśród branż, które w pierwszym kwartale najintensywniej poszukiwały fachowców, są też telekomunikacja i zaawansowane technologie, budownictwo i nieruchomości oraz przemysł ciężki. Najmniej ogłoszeń o pracy mogli znaleźć dla siebie fachowcy chcący się zatrudnić w przemyśle chemicznym, turystyce, hotelarstwie, usługach prawnych i – co paradoksalne – w gastronomii.

Rynek pracownika dotyczy przede wszystkim firm z rynku telekomunikacji, nowych technologii i finansów. Ciągle jeszcze pracodawcy mogą dyktować warunki nie tylko w turystyce, ale też w usługach prawnych, w przemyśle farmaceutycznym, na rynku szkoleń i edukacji, w firmach FMCG, a także w mediach i marketingu.

d21vxqu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21vxqu

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj