Trwa ładowanie...

Pracownicy sklepów chcą mieć możliwość wyboru. Znamy wyniki badań ws. zakazu handlu

Jako najlepszą spośród proponowanych zmian, pracownicy centrów handlowych najczęściej wskazywali dwie wybrane niedziele w miesiącu wolne od pracy (37 proc.), bez konieczności zamykania sklepów. Z kolei aż 7 proc. przyznało, że z własnej woli zgłasza się do pracy w niedziele.

Pracownicy sklepów chcą mieć możliwość wyboru. Znamy wyniki badań ws. zakazu handluŹródło: East News, fot: BRYKCZYNSKI/REPORTER/EAST NEWS
d1wtn3r
d1wtn3r

Na dalszych pozycjach wśród ankietowanych znalazła się praca w co drugą niedzielę - 28 proc. oraz praca w każdą niedzielę, ale do godziny 13.00 - 25 proc.

Badanie w losowo wybranych centrach handlowych w Polsce zrealizował Kantar Millward Brown. Ankieterzy przedstawili pracownikom centrów handlowych różne propozycje zmian dotyczące handlu w niedziele. Chodziło o wybór jednej najbardziej ich zdaniem korzystnej opcji.

W które niedziele sklepy będą czynne? Zobacz plany PiS

Wyniki tego samego badania ukazały również, że 61 proc. zatrudnionych w handlu już teraz ma wypływ na grafik pracy w niedziele i może go dostosować do swoich potrzeb. Ponadto aż 7 proc. przyznało, że z własnej woli zgłasza się do pracy tego dnia.

d1wtn3r

- Przytoczone wyniki są najlepszym potwierdzeniem na to, że ewentualne regulacje powinny gwarantować pracownikom możliwość samodzielnego decydowania, w które niedziele w miesiącu podejmą pracę – mówi Radosław Knap, Dyrektor Generalny PRCH.

Jego zdaniem są one również w pewnym sensie głosem pracowników wskazującym, którą opcję wybraliby, gdyby mogli mieć wpływ na sejmowe głosowania. Zatem mając do wyboru opcję zakazu handlu w co drugą niedzielę i złożoną właśnie w Sejmie propozycję gwarantującą wybór dwóch wolnych niedziel, bez konieczności zamykania sklepów - wybraliby, jego zdaniem, właśnie tę opcję.

Przypomnijmy, że branża handlowo-usługowa już w czerwcu br. wystąpiła z propozycją zagwarantowania pracownikom dwóch wolnych niedziel w miesiącu. Propozycja nie spotkała się jednak z zainteresowaniem rządu, który nadal chce ”twardego” zakazu handlu w co drugą niedzielę w miesiącu.

d1wtn3r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wtn3r