Prawdopodobieństwo podwyżek stóp większe, niż obniżek; decyzja co dalej po I kw. -

27.01. Warszawa (PAP) - Prawdopodobieństwo zacieśniania polityki monetarnej jest większe niż prawdopodobieństwo jej luzowania - uważa Anna Zielińska-Głębocka z RPP. Jej zdaniem...

27.01.2012 | aktual.: 27.01.2012 10:53

27.01. Warszawa (PAP) - Prawdopodobieństwo zacieśniania polityki monetarnej jest większe niż prawdopodobieństwo jej luzowania - uważa Anna Zielińska-Głębocka z RPP. Jej zdaniem decyzje dotyczące dalszego kształtu polityki monetarnej będzie można podjąć po I kwartale.

"Zgodnie z naszym komunikatem - ja też mam taką opinię - jeśli rzeczywiście osłabienie wzrostu gospodarczego będzie niewielkie, a jednocześnie utrzyma się taka wysoka stopa inflacji (...), to będziemy pewnie myśleć nad zmianą, nad zacieśnieniem polityki monetarnej. Natomiast jeśli ten scenariusz optymistyczny, co do wzrostu PKB, się nie sprawdzi - to trzeba będzie się zastanowić nad tym, czy utrzymać tę politykę obecną" - powiedziała Zielińska-Głębocka w TVN CNBC.

"Ja na razie sądzę, że prawdopodobieństwo obniżek stóp proc. maleje. Część inwestorów oczekiwała na obniżki stóp, więc oczywiście różne warianty polityki pieniężnej są u nas rozpatrywane. Ja bym powiedziała, że prawdopodobieństwo zacieśniania polityki monetarnej jest większe, niż prawdopodobieństwo jej luzowania" - dodała.

"Myślę, że I kwartał to jest to, co można nazwać +wait and see+, zobaczymy co się będzie działo w otoczeniu zewnętrznym i czy te trendy wzrostowe się utrzymają. Prawdopodobnie się jeszcze utrzymają przez pierwsze dwa-trzy miesiące. Czekamy też na nową projekcję, która praktycznie się ukaże w marcu. Także myślę, że po I kwartale czeka nas głębsza dyskusja, czy utrzymujemy obecne nastawienie, czy zacieśniamy" - powiedziała członkini RPP. (PAP)

jba/ asa/

Źródło artykułu:PAP
stopyfinansebanki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)