Trwa ładowanie...
d6bm21m
d6bm21m

Prawdopodobne są obniżki stóp proc. o 25-50 pb - Czekaj z RPP

5.3.Warszawa (PAP) - Kolejne obniżki stóp procentowych, które są prawdopodobne, powinny być na poziomie 25-50 punktów bazowych. Istotne znacznie dla decyzji RPP ma w ostatnim...
Share
d6bm21m

5.3.Warszawa (PAP) - Kolejne obniżki stóp procentowych, które są prawdopodobne, powinny być na poziomie 25-50 punktów bazowych. Istotne znacznie dla decyzji RPP ma w ostatnim okresie kurs walutowy - ocenia Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Na pewno, jeżeli byśmy obniżali stopy procentowe, to nie będzie to już 75 pb, jak to było w grudniu i w styczniu" - powiedział Czekaj w TVN CNBC.

"Gdyby sytuacja w sferze realnej gospodarki pogarszała się gwałtownie, być może, że uzasadnione byłyby większe obniżki stóp, natomiast biorąc pod uwagę to, co dzieje się dzisiaj w gospodarce, możemy stwierdzić, że obniżki stóp procentowych są prawdopodobne na poziomie 25-50 pb" - dodał.

d6bm21m

Czekaj stwierdził, że istotne znacznie w ostatnim okresie ma kurs walutowy zarówno jego poziom, jak i zmienność.

Na pytanie, czy ustabilizowanie się kursu złotego dałoby RPP większe pole manewru, jeśli chodzi o obniżkę stóp procentowych w marcu Czekaj powiedział, że "sytuacja dla obniżki stóp byłaby znacznie bardziej korzystna, gdyby kurs przynajmniej się zatrzymał i oscylował wokół obecnego poziomu, niż gdyby miał dalej ulegać deprecjacji".

"Uspokojenie sytuacji na rynku walutowym niewątpliwie stwarza korzystniejsze otoczenie dla podejmowania decyzji o obniżkach stóp procentowych" - dodał.

MOMENT NA PRZYSTĄPIENIE DO ERM2 JEST KORZYSTNY

d6bm21m

"Myślę, że byłoby korzystne (przystąpienie do ERM2 - PAP)(...). Jest kilka argumentów, chociażby kurs, który w tej chwili kształtuje się korzystnie z punktu widzenia wchodzenia do ERM2, bo wchodzilibyśmy ze słabszym złotym(...)" - powiedział Czekaj.

"Być może, że wzrosłoby także zaufanie do Polski, dlatego, że taka mocna deklaracja o przystępowaniu do ERM2, czy samo przystąpienie, świadczyłoby o tym, że rząd jest zdeterminowany prowadzić politykę fiskalną, która nie dopuściłaby do wzrostu deficytu budżetowego ponad te wartości, które są dopuszczalne. Jest kilka czynników, które być może przyczyniłyby się do ustabilizowania sytuacji" - dodał. (PAP)

jba/ ana/

d6bm21m

Podziel się opinią

Share
d6bm21m
d6bm21m