Prawie 8,5 tys. kary za brak OC. Od stycznia 2024 r. duża podwyżka

Od początku 2024 roku kary za brak ubezpieczenia OC pójdą ostro w górę. Jest to związane z waloryzacją wynikającą ze zmian w wysokości płacy minimalnej. Żaden kierowca nie uniknie kontroli. Odbywa się ona automatycznie. Można zapłacić nawet 8,5 tys. kary.

Od początku 2024 roku kary za brak ubezpieczenia OC pójdą ostro w górę
Od początku 2024 roku kary za brak ubezpieczenia OC pójdą ostro w górę
Źródło zdjęć: © Materiały WP | Adobe
oprac. KKG

Każdy kierowca, będący jednocześnie właścicielem pojazdu, jest poddawany kontroli OC. Proces ten jest zautomatyzowany i odbywa się zdalnie, co oznacza, że nie ma potrzeby osobistego stawienia się w jakimkolwiek urzędzie. W przypadku stwierdzenia braku obowiązkowego ubezpieczenia, kierowca może zostać obciążony karą sięgającą nawet 8,5 tys. zł - informuje "Dziennika Gazeta Prawna".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wysokie kary za brak ubezpieczenia. "Nie opłaca się jeździć bez OC"

Ośrodek Ubezpieczeń Komunikacyjnych (UFG) odgrywa kluczową rolę w zbieraniu danych ubezpieczeniowych określonych przez prawo. Działania Ośrodka skupiają się na ułatwieniu poszkodowanym w wypadkach drogowych dochodzenia roszczeń oraz na szybkiej likwidacji szkód.

Jak czytamy w dzienniku, baza jest systematycznie rozbudowywana od 2004 roku. Jest codziennie aktualizowana i zawiera informacje o około 26 milionach polis odnowionych i nowo sprzedanych rocznie oraz ponad 1,5 miliona zdarzeń drogowych.

Kontrola posiadania ubezpieczenia OC odbywa się za pomocą programu o nazwie Wirtualny Policjant, który przeszukuje bazę danych w poszukiwaniu braków w historii ubezpieczeń OC. Jeśli kierowca nie posiada ważnego OC, na początek otrzyma wezwanie do przedstawienia dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy. To szansa na wyjaśnienie sprawy. Jeśli w ciągu 30 dni nie zareaguje, urząd skarbowy może egzekwować płatność kary poprzez postępowanie egzekucyjne - wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna".

Wysokość kary zależy od trzech czynników

Wysokość kary za brak OC jest naliczana na podstawie kilku czynników. Pierwszym z nich jest wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość opłaty zależy od rodzaju pojazdu oraz od okresu pozostawania pojazdu bez ochrony ubezpieczeniowej - informuje dziennik.

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, 1 lipca kara za brak OC wyniesie:

• od 1 do 3 dni - 1720 zł

• od 3 do 14 dni - 4300 zł

• powyżej 14 dni - 8600 zł.

Źródło artykułu:WP Finanse
polisa ubezpieczeniowaubezpieczenie ocbrak oc

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)