Trwa ładowanie...
d33abp9

Prawie dwie trzecie badanych spodziewa się, że w '13 ograniczy konsumpcję - CBOS

05.12. Warszawa (PAP) - 64 proc. badanych spodziewa się, że w przyszłym roku będzie mogło kupić mniej żywności niż obecnie, a 65 proc. przewiduje konieczność ograniczenia wydatków...

d33abp9
d33abp9

05.12. Warszawa (PAP) - 64 proc. badanych spodziewa się, że w przyszłym roku będzie mogło kupić mniej żywności niż obecnie, a 65 proc. przewiduje konieczność ograniczenia wydatków na odzież i obuwie - wynika z opublikowanego w środę badania CBOS.

"Biorąc pod uwagę ceny i przewidywane dochody, blisko dwie trzecie badanych (64 proc.) spodziewa się, że w przyszłym roku będzie mogło kupić mniej żywności niż obecnie, co czwarty (25 proc.) zakłada, że kupi jej tyle samo ile w roku obecnym, natomiast nieliczni (7 proc.) przypuszczają, że kupią jej więcej" - napisano w komentarzu do badania.

"Zbliżone prognozy dotyczą zakupów odzieży i obuwia. Dwie trzecie Polaków (65 proc.) przewiduje, że w przyszłym roku będą musieli ograniczyć wydatki na te produkty, co czwarty (24 proc.) sądzi, że stać go będzie na takie same zakupy, a 6 proc. - że na większe" - dodano.

Z badania wynika, że we wszystkich analizowanych grupach społecznych i demograficznych na ogół przewiduje się ograniczenie konsumpcji w przyszłym roku, wynikające ze wzrostu cen lub niższych dochodów.

d33abp9

"Nastawienie ankietowanych w tym zakresie zależy w pewnym stopniu od ich sytuacji materialnej: osoby oceniające ją dobrze, najlepiej zarabiający, mający wyższe wykształcenie, członkowie kadry kierowniczej i specjaliści wyższego szczebla, a także pracujący na własny rachunek, relatywnie często nie przewidują zmian w robieniu zakupów. Z kolei konieczność ograniczenia w przyszłym roku ilości nabywanej żywności, jak również odzieży i obuwia najczęściej deklarują ludzie znajdujący się w złej sytuacji materialnej" - napisano.

Badanie przeprowadzono na zlecenie Akademii Leona Koźmińskiego w dniach 4-10 października 2012 roku na liczącej 1007 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

mj/ ana/

d33abp9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33abp9