Prawo może być lepsze. Dobre przepisy dla rozwoju Polski

Jasne przepisy wspierające przedsiębiorców i jego modyfikacje w najważniejszych dla Polaków dziedzinach życia to cel, do jakiego dąży Forum Prawo dla Rozwoju. Kolejna edycja tego wydarzenia odbędzie się już 5 i 6 października w Krakowie.

Prawo może być lepsze. Dobre przepisy dla rozwoju Polski

Po raz trzeci eksperci z dziedziny gospodarki, biznesu, ekonomi, prawa, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych spotkają się, by dyskutować o polskim prawie i zmianach, jakich ono wymaga. Propozycje ustaw wypracowane przez ekspertów mają służyć lepszemu rozwojowi Polski i pozwalać na zacieśnianie współpracy z zagranicznymi partnerami biznesowymi.

Gośćmi tegorocznego Forum Prawo dla Rozwoju, które odbędzie się 5 i 6 października w Krakowskim ICE Congress Centre będą m. in. Minister Sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro i Marszałek Sejmu RP, Marek Kuchciński.

- Forum Prawo dla Rozwoju stanowiło odpowiedź na ówczesne zapotrzebowanie społeczne. Przy mnogości różnych płaszczyzn dyskusji poświęconych polityce i gospodarce brakowało przestrzeni dla rozmów o roli prawa w moderowaniu różnych aspektów życia społecznego – wyjaśnia prof. Arkadiusz Adamczyk, przewodniczący Rady Programowej Forum. - I Kongres w Katowicach potwierdził tę diagnozę. Dodatkowe potwierdzenie fakt ten znalazł zarówno w przebiegu kongresu, jak i powstałej w jego trakcie "Białej Księgi", zawierającej ponad 250 postulatów de lege ferenda. Za sukces poczytujemy sobie, iż propozycje Forum Prawo dla Rozwoju w różnej intensywności uwzględniane były i są w procesie legislacyjnym realizowanym przez rządy Pani Premier Beaty Szydło i Pana Premiera Mateusza Morawieckiego.

Co roku Forum ma tematy przewodnie. W tym roku eksperci poświęcą swoją uwagę trzem obszarom: bezpieczeństwu, gospodarce oraz wartościom.

Problemy, jakie specjaliści poruszą w październiku, to m. in.: zmiany w kodeksie karnym (np. dozór elektroniczny skazanych, praca dla więźniów), zaostrzenie wyroków za ciężkie przestępstwa i pomysły na walkę z nieuczciwymi przedsiębiorcami. Duża część warsztatów będzie poświęcona rozwojowi gospodarki krajowej.

Kongres poprzedzony jest wielomiesięcznymi badaniami nad polskim prawem i poszukiwaniu rozwiązań, jakie sprawdzają się w sąsiednich państwach.

- W opinii naszych ekspertów rząd premiera Mateusza Morawickiego wyczerpał proste sposoby osiągnięcia szybszego wzrostu gospodarczego, jak np. uszczelnienie VAT. Kolejnym krokiem winno być zwrócenie się ku tzw. obszarom miękkim i uwolnienie kapitału społecznego – tłumaczy prof. Arkadiusz Adamczyk. - Elity rządzące winny zatem mieć na względzie nie tylko dążenie do prosperity gospodarczej, ale również wykorzystać rezerwy tkwiące w zasobach ludzkich. Warunkiem niezbędnym dla uruchomienia ich w szerszym wymiarze jest z kolei zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego w różnych obszarach, poczucia sprawiedliwości społecznej i stabilności państwa. Dobre prawo ma w tym pomagać.

Efektem kongresu jest wypracowanie postulatów zmian, które mają pozytywnie wpłynąć na rozwój Polski.

Pierwsze Forum skończyło się opublikowaniem "Białej Księgi" czyli zbioru propozycji gotowych do wprowadzenia w życie przepisów. Księga została przekazana na ręce prezydenta Andrzeja Dudy. Efektem drugiej edycji było przygotowanie dokumentu „Strategia dla Polski". Publikacja została wręczona premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

W tym roku powstanie analiza „Trójmorze 2030", która podsumuje wyzwania gospodarcze i systemowe oraz przeszkody, jakie mogą stanowić przeszkodę w zacieśnianiu współpracy w rejonie Trójmorza.

Wyjątkowym wydarzeniem w ramach tegorocznego Forum, będzie właśnie spotkanie ministrów sprawiedliwości Trójmorza, którzy będą rozmawiać o zacieśnieniu stosunków gospodarczych. Swoją obecność potwierdzili już przedstawiciele wielu krajów Grupy Wyszehradzkiej i Europy Centralnej.

Po raz pierwszy podczas Forum odbędzie się wewnętrzny kongres poświęcony wartościom konstytucyjnym „Wartości konstytucyjne we współczesnym dyskursie prawnym i politycznym”.

Obraz

To wydarzenie to kolejna inicjatywa organizatorów, która będzie zrealizowana z udziałem zagranicznych gości.

Forum Prawo dla Rozwoju powstało z inicjatywy obywatelskiej. Każdy, kto chce mieć realny wkład w procesie opracowania postulatów dotyczących zmian prawa, może wziąć w nim udział. Wystarczy zarejestrować się na stronie: law4growth.com.

Obraz
© Materiały prasowe
forumwiadomościgospodarka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)