Trwa ładowanie...

Premier bierze się do odpolityczniania spółek

PO chce jak najszybciej wrócić do prac nad ustawą o nadzorze właścicielskim, która m.in. zmienia zasady wyłaniania szefów spółek Skarbu Państwa - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Premier bierze się do odpolityczniania spółek
Źródło: AFP, fot: John Thys
d3h4f6o

Jak przyznaje jeden z prominentnych polityków PO, premierowi Donaldowi Tuskowi zależy na szybkim wdrożeniu ustawy. W nieoficjalnych rozmowach Tusk miał ostatnio zapowiedzieć swoim współpracownikom "radykalne odpolitycznienie spółek". - Chce usunąć ludzi związanych z działaczami PO i PSL - mówi osoba z władz Platformy.

Według dziennika oznacza to przede wszystkim pozbawienie wpływu w spółkach b. marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny. To on w poprzedniej kadencji zablokował ustawę zakładającą, że kandydaci do rad nadzorczych musieliby uzyskiwać rekomendację komitetu nominacyjnego, w którym zasiadałyby osoby z doświadczeniem w biznesie.

Plany PO mogą jednak napotkać opór PSL, który krytykuje pomysł komitetu nominacyjnego. - Po co tworzyć sztuczne twory? To jest niejasne rozwiązanie, a przecież minister skarbu jest odpowiedzialny konstytucyjnie za spółki - mówi wicepremier Waldemar Pawlak. Dodaje, że PSL jest gotowe do rozmów o ustawie. - Ale na razie jej nie ma, jak będzie na stole, to będziemy rozmawiać - mówi.

Wiceszef komisji skarbu Tadeusz Aziewicz (PO) zapowiada, że "niebawem powinna zapaść decyzja w jakiej formie projekt zostanie przedstawiony parlamentowi".

d3h4f6o

Podziel się opinią

Share
d3h4f6o
d3h4f6o