Premier chce pod koniec tygodnia spotkać się z prezes UOKiK ws. Energi

07.12. Warszawa (PAP) - Premier chce pod koniec tygodnia spotkać się z prezes UOKiK, Małgorzatą Krasnodębską-Tomkiel, by przedstawić jej swoje argumenty za przejęciem Energi przez...

07.12.2010 | aktual.: 07.12.2010 15:38

07.12. Warszawa (PAP) - Premier chce pod koniec tygodnia spotkać się z prezes UOKiK, Małgorzatą Krasnodębską-Tomkiel, by przedstawić jej swoje argumenty za przejęciem Energi przez Polską Grupę Energetyczną.

"Od razu po moim powrocie z Turcji, pod koniec tego tygodnia, chciałbym spotkać się z Panią Prezes UOKiK" - powiedział na wtorkowej konferencji premier Donald Tusk, pytany o proces prywatyzacji Energi i oczekiwanie na zgodę UOKiK.

Zaznaczył, że nie zamierza wywierać wpływu na UOKiK, ale chce przedstawić swoje argumenty.

"Nie jestem pewien, czy pani prezes zna wszystkie moje argumenty na rzecz wspólnego przedsięwzięcia PGE i Energi, bo daleko wykraczają poza kwestie konkurencji, choć nie unieważniają kwestii konkurencyjności na rynku" - powiedział Tusk.

"Chciałbym, by pani prezes wysłuchała mojej argumentacji dotyczącej strategii bezpieczeństwa energetycznego na długie lata do przodu" - dodał.

Wymienił m.in. kwestię rozmów na temat elektrowni atomowej na Litwie, propozycje rosyjskie, by wspólnie budować elektrownię atomową w Królewcu oraz zbliżający się szczyt energetyczny Unii Europejskiej.

"Wszystko to każe mi twierdzić, że energia Unii Europejskiej i wokół granic Unii, to nie jest prosty temat biznesowo-rynkowy, podlegający prawom konkurencji" - powiedział premier.

Pod koniec września Ministerstwo Skarbu Państwa podpisało z PGE umowę sprzedaży akcji Energi. Za pakiet 84,19 proc. akcji Energi PGE ma zapłacić 7,53 mld zł.

Realizacja transakcji jest uwarunkowana uzyskaniem zgody UOKiK, którego prezes Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel jak dotąd stanowczo sprzeciwiała się planom przejęcia Energi przez PGE, argumentując, że ta koncentracja znacząco ograniczyłaby konkurencję na krajowym rynku energii.

PGE złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o zgodę na przejęcie grupy Energa 20 października. Urząd ma dwa miesiące na jego rozpatrzenie, ale procedura już się nieco wydłużyła, bo UOKiK prowadzi obecnie z PGE merytoryczną dyskusję, polegającą na wymianie pytań i odpowiedzi.

PGE i resort skarbu liczą, że transakcję kupna Energi uda się zamknąć jeszcze w tym roku. (PAP)

pel/ asa/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)