Premier chce wyłączenia KGHM z listy spółek do szybkiej prywatyzacji (opis)

24.7.Warszawa (PAP) - Premier Donald Tusk zarekomenduje wyłączenie KGHM z listy spółek przeznaczonych do szybkiej prywatyzacji, gdyż uważa on, że szybka prywatyzacja KGHM nie jest...

24.7.Warszawa (PAP) - Premier Donald Tusk zarekomenduje wyłączenie KGHM z listy spółek przeznaczonych do szybkiej prywatyzacji, gdyż uważa on, że szybka prywatyzacja KGHM nie jest opłacalna z punktu widzenia państwa.

"Będę rekomendował na radzie ministrów wyłączenie KGHM z listy spółek do szybkiej prywatyzacji" - powiedział premier Tusk podczas piątkowej konferencji prasowej.

Jego zdaniem szybka prywatyzacja KGHM nie jest opłacalna z punktu widzenia państwa.

"Dokonaliśmy bardzo precyzyjnych kalkulacji, co z punktu widzenia państwa i budżetu jest bardziej opłacalne. Dane, którymi dysponujemy, wskazują, że dywidenda wypłacona z KGHM w ciągu 5-6 lat dałaby takie same korzyści z punktu widzenia budżetu państwa co wartość sprzedaży udziałów Skarbu państwa" - powiedział premier.

Tusk przypomniał, że zarówno przede wyborami, jak i wtedy, gdy przedstawiano plan prywatyzacji, rząd deklarował, że KGHM nie będzie przewidziany do szybkiej prywatyzacji.

"Zakładaliśmy, że ze względu na pożytki, jakie ma także budżet państwa z KGHM nie jest to spółka przeznaczona w pierwszym rzędzie do prywatyzacji" - powiedział.

Premier Tusk zapowiedział, że spotka się z nowym prezesem KGHM Herbertem Wirthem.

"KGHM wymaga radykalnej zmiany, jeśli chodzi o sposób zarządzania. To bogactwo, jakim jest miedź (...) nie może być i nie będzie rozdrapywane przez miejscowe lobby i związki zawodowe" - powiedział.

Premier zapowiedział, że celem rządu jest przyspieszenie prywatyzacji.

"Oczekuję od ministra Grada przyspieszenia prywatyzacji, która w tym roku ze względu na trudną sytuację rynkową, była spowolniona" - powiedział.

"Uważam, że obecność państwa w gospodarce powinna być minimalna (...) Oznacza to, że będziemy przyspieszać prywatyzację w wielu sektorach" - dodał. (PAP)

pel/ pr/ gor/

Źródło artykułu:PAP
giełdaspółkayy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)