Trwa ładowanie...

Premier May przeciwko wyłączeniu Big Bena. "Robotnicy powinni sobie kupić słuchawki"

W trakcie rozpoczynającego się w poniedziałek, gruntownego remontu wieży Big Ben zostanie poddany szczegółowej renowacji, a w efekcie tymczasowo wyłączony z użytku. Zapowiedź cichych 4 lat wzbudziła jednak poważne kontrowersje, zmuszając do zabrania głosu nawet samą Theresę May. Brytyjska premier zaapelowała w do spikera Izby Gmin Johna Bercowa o ponowne przemyślenie decyzji.

Premier May przeciwko wyłączeniu Big Bena. "Robotnicy powinni sobie kupić słuchawki"Źródło: Fotolia
d2uinvy
d2uinvy

Szefowa rządu, która powróciła do pracy po wakacjach we Włoszech, sprzeciwiła się planom remontu budynku parlamentu, zgodnie z którymi słynny dzwon Big Ben zamilkłby nawet na 4 lata na czas modernizacji wieży im. królowej Elżbiety II. Theresa May oceniła, że wyłączenie z użytku najsłynniejszego brytyjskiego dzwonu "nie byłoby słuszne".

Kierujący pracami remontowymi architekt Adam Wątróbski tłumaczy jednak, że wyłączenie Big Bena jest konieczne ze względu na robotników pracujących przy remoncie 96-metrowej wieży. Jak zaznaczył, ciągłe funkcjonowanie dzwonu utrudniałoby komunikację osobom pracującym przy remoncie budynku i stanowiłoby zagrożenie dla bezpieczeństwa oraz słuchu.

PAP
Źródło: PAP, fot: PAP/EPA

Minister ds. wyjścia z Unii Europejskiej David Davis ocenił jednak, że to "szalony pomysł", a inny konserwatywny poseł Nicholas Soames sarkastycznie zasugerował, że robotnicy powinni sobie kupić słuchawki. Plan został także skrytykowany przez prawicowe media, w tym przede wszystkim tabloid "Daily Mail".

d2uinvy

Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn stanął po stronie Wątróbskiego; przyznał wprawdzie, że będzie mu brakowało dźwięku Big Bena, ale ocenił też, że dobro osób pracujących na budowie powinno być najważniejsze.

"Jeśli musimy być na jakiś czas pozbawieni Big Bena, żeby można było wykonać niezbędne prace, to jest to coś, przez co musimy przejść. To nie jest katastrofa narodowa" - tłumaczył.

Z kolei poseł Liberalnych Demokratów Tom Brake, członek komisji parlamentarnej, która wydała zgodę na remont, przyznał w rozmowie z mediami, że nie zdawał sobie sprawy, iż prace będą wiązały się z odłączeniem dzwonu na tak długi czas.

W liście do dyrektora generalnego Izby Gmin Brake zasugerował, że dzwon mógłby być włączany sporadycznie, by mógł przypominać o sobie mieszkańcom Londynu.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: S.Borisov

Rzecznik Izby Gmin powiedział jednak, że "uruchamianie i zatrzymywanie Big Bena jest skomplikowanym, długim procesem", który może potrwać nawet pół dnia. Jak dodał, "nie byłoby to ani praktyczne ani dobre wykorzystanie publicznych pieniędzy".

d2uinvy

Ze względu na naciski posłów podkreślono jednak, że po powrocie parlamentu z wakacji letnich członkowie komisji Izby Gmin ponownie zastanowią się nad tą kwestią.

I choć potwierdzono, że zgodnie z planem Big Ben odezwie się po raz ostatni przed remontem w najbliższy poniedziałek w południu, to jednak deputowani uznali, że "jego dźwięk jest integralną częścią życia parlamentarnego", i obiecali, że zrobią wszystko, "żeby mógł wrócić do swojej roli narodowego zegara jak najszybciej".

Od instalacji w 1859 r. ważący 13,7 tony i wieńczący 96-metrową wieżę Big Ben dzwoni co godzinę (a cztery mniejsze dzwony - co piętnaście minut) i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Londynu. Według badań brytyjskiej organizacji turystycznej wieża jest prawdopodobnie najczęściej fotografowanym budynkiem w Wielkiej Brytanii. Ostatni raz dzwon zamilkł w 2007 r., a wcześniej podczas podobnego remontu pomiędzy 1983 a 1985 r..

d2uinvy

W trakcie prac zegar z londyńskiej wieży zostanie rozebrany i poddany szczegółowej renowacji, ale w każdym momencie remontu co najmniej jedna z czterech tarcz będzie funkcjonować, wskazując czas mieszkańcom Londynu i milionom turystów odwiedzających brytyjską stolicę.

Całość prac przy wieży im. Elżbiety II powinna potrwać do 4 lat.

Królowa Elżbieta II i książę Filip - niezwykła królewska para

d2uinvy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uinvy