Trwa ładowanie...
d6sdzxq

Presja inflacyjna osłabnie, złoty umocni się, stopy w dół - projekt budżetu (opis)

06.09. Warszawa (PAP) - Rząd w projekcie budżetu na przyszły rok zakłada wygaszenie presji inflacyjnej, spadek stóp procentowych oraz stopniową aprecjację złotego o ok. 3,5 proc....

d6sdzxq
d6sdzxq

06.09. Warszawa (PAP) - Rząd w projekcie budżetu na przyszły rok zakłada wygaszenie presji inflacyjnej, spadek stóp procentowych oraz stopniową aprecjację złotego o ok. 3,5 proc. średniorocznie.

"(...)W 2013 r. presja inflacyjna powinna zostać ograniczona w wyniku niskiej presji płacowej i umacniania się waluty krajowej. Przy założeniu braku szoków podażowych na rynkach światowych i na rynku krajowym oraz stabilizacji cen surowców, średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2013 r. prognozowany jest na 2,7 proc. Uwzględniając prognozowany przebieg procesów inflacyjnych oraz zakładając, że zmiany kosztu pieniądza banku centralnego będą tak jak dotychczas podporządkowane realizacji celu inflacyjnego przyjęto, że w okresie prognozy będzie postępował proces łagodzenia polityki pieniężnej. Tempo i skala obniżek stóp procentowych NBP będą determinowane przez kształtowanie się oczekiwań inflacyjnych i kursu walutowego, rozwój koniunktury gospodarczej oraz sytuację na rynku pracy. Biorąc pod uwagę przewidywane kształtowanie się powyższych zmiennych przyjęto, że główna stopa procentowa NBP - stopa referencyjna wyniesie w 2012 r. średnio 4,7 proc., a w 2013 r. spadnie do 4,4 proc." - napisano w
uzasadnieniu do projektu ustawy budżetowej na 2013 r.

"W latach 2012-2013 zakłada się stopniową aprecjację złotego. Umacnianiu się polskiej waluty będą w tym okresie sprzyjały stabilne fundamenty polskiej gospodarki, w tym spadek deficytu na rachunku obrotów bieżących, napływ inwestycji zagranicznych oraz obniżenie premii za ryzyko, związane z ograniczeniem nierównowagi finansów publicznych. Przyjęto, że w 2012 r. średni kurs złotego wyniesie 4,21 PLN/EUR i 3,32 PLN/USD, a w 2013 r. ukształtuje się na poziomie 4,05 PLN/EUR i 3,20 PLN/USD. Oznacza to, że w 2013 r. średnioroczna aprecjacja złotego do euro i dolara amerykańskiego wyniesie ok. 3,5 proc." - dodano.

W KOLEJNYCH LATACH STABILIZACJA STÓP I UMOCNIENIE PLN

d6sdzxq

Rząd zakłada, że wraz z powrotem inflacji do celu stopy ustabilizują się przy jednoczesnej dalszej aprecjacji złotego.

"W latach 2014-2016 celem polityki pieniężnej NBP będzie stabilizacja tempa wzrostu cen konsumpcyjnych na poziomie celu inflacyjnego. Inflacja w tym okresie powinna kształtować się na poziomie zbliżonym do 2,5 proc., przy czym w 2014 r. możliwa jest nieco niższa dynamika cen związana z zaplanowanym obniżeniem stawek podatku VAT. W rezultacie w omawianym okresie prognozowana jest stabilizacja stóp procentowych NBP, w tym stopy referencyjnej na poziomie ok. 4,25 proc.. Równocześnie oczekiwane jest utrzymanie się tendencji aprecjacyjnej złotego oraz spadek zmienności kursu waluty krajowej. Stopniowy wzrost deficytu handlowego w połączeniu z niewielkim pogorszeniem pozostałych sald rachunku bieżącego sprawi, że nierównowaga zewnętrzna od 2015 r. powróci do lekkiej tendencji wzrostowej i w 2016 r. deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniesie ok. 4,0 proc. PKB" - napisano. (PAP)

map/ ana/

d6sdzxq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6sdzxq