Prezentacja projektu dotyczącego opodatkowania węglowodorów 13 czerwca - MŚ

01.06. Warszawa (PAP) - Zwiększenie udziału państwa w zyskach z wydobycia ropy naftowej i gazu poprzez ich opodatkowanie oraz powołanie Funduszu Węglowodorowego, który pozwoli na...

01.06. Warszawa (PAP) - Zwiększenie udziału państwa w zyskach z wydobycia ropy naftowej i gazu poprzez ich opodatkowanie oraz powołanie Funduszu Węglowodorowego, który pozwoli na inwestowanie pieniędzy z wydobycia w polską gospodarkę przewiduje projekt ustawy, który 13 czerwca zaprezentuje resort środowiska.

Jak podał resort w piątek, projekt ustawy o wydobywaniu węglowodorów, ich opodatkowaniu i Funduszu Węglowodorowym ma trafić również 13 czerwca do konsultacji międzyresortowych, społecznych i branżowych.

Ministerstwo podało też, że propozycje przepisów w projekcie obejmują m.in. zwiększenie udziału Państwa w zyskach z tytułu wydobywania węglowodorów poprzez wprowadzenie opodatkowania wydobywania węglowodorów, zwiększenie udziału samorządów lokalnych w przychodach z wydobycia ropy i gazu oraz zmiany procedur udzielania koncesji na poszukiwanie i wydobywanie ropy i gazu. Projekt ma także dotyczyć uproszczenia i wzmocnienia procedur środowiskowych oraz udziału społeczności lokalnych w procesie decyzyjnym.

Resort środowiska chce również powołania Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE) - strategicznej spółki, która w imieniu państwa będzie nadzorować wydobywanie gazu i ropy ze złóż w Polsce. NOKE będzie skupiać kompetencje regulacyjne, geologiczne i złożowe dla każdej koncesji. Drugim podmiotem, którym ma powstać, jest Fundusz Węglowodorowy, który będzie inwestować wydzieloną część przychodów z wydobycia węglowodorów w m.in. "wsparcie innowacyjnego potencjału polskiej gospodarki oraz solidarności wielopokoleniowej poprzez inwestycje w edukację, szkolnictwo wyższe, naukę oraz badania i rozwój".

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powodując pęknięcia w skałach wypycha gaz do góry. W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in.: Exxon Mobil, Chevron, Marathon, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ponad 50 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż.

W Polsce wydobywa się obecnie rocznie ok. 4 mld metrów sześciennych gazu konwencjonalnego. (PAP)

luo/ drag/ ana/

Źródło artykułu:PAP
powtórzeniegiełdaropa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)