Prezes Banku Handlowego: Zysk netto sektora bankowego spadnie r/r w 2016 r.
Warszawa, 17.02.2016 (ISBnews) - Wynik netto sektora bankowego w 2016 roku będzie niższy niż wypracowany w 2015 roku (11,5 mld zł), uważa prezes Banku Handlowego Sławomir Sikora. W jego ocenie, Bank Handlowy może liczyć na wzrost przychodów klientowskich, ale niepewne są przychody z działalności na rynkach finansowych, która stanowi istotną część jego przychodów. Bank oczekuje wzrostu kredytów dla firm poniżej 6%, a kredytów detalicznych - powyżej 6%.
"Mamy wewnętrzne przekonanie, że wynik będzie niż w tym roku. Jest kwestia podatku, który ma istotny wpływ - blisko 5 mld zł dla banków. Otoczenie Polski, niestabilność na rynkach finansowych będą zmienne, a inwestycje - według naszego ekonomisty - będą niższe, więc popyt na kredyt może być także niższy" - powiedział Sikora podczas konferencji prasowej.
Dodatkowym elementem jest zwiększony wkład w budowę stabilności sektora w postaci wyższych wpłat na Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) i wydatki na oszczędności tych osób, którzy złożyli depozyty w bankach spółdzielczych.
Sikora nie ujawnił, jakiej zmiany odnośnie wyniku banku za ten rok spodziewa się w 2016 r.
"Uważam, że możemy liczyć na wzrost przychodów klientowskich, ale jest duża niepewność, jeśli chodzi o przychody z działalności na rynkach finansowych, która stanowi znaczącą część naszych przychodów"- powiedział jedynie.
Prezes wskazał, że prognozy Banku Handlowego zakładają niższy od prognozowanego przez rząd wzrost gospodarczy w tym roku.
"Nasza prognoza jest taka, ze być może dynamika wzrostu gospodarczego będzie niższa. Konsumpcja wraz z programem 500+ jest pewna. Najważniejsze jest, jak inwestorzy będą podchodzili do inwestycji. Naszym zdaniem, w przeciwieństwie do konsumpcji indywidualnej inwestycje będą niższe w skali roku" - powiedział Sikora.
Bank Handlowy szacuje, że wzrost PKB wyniesie w tym roku 3,3% wobec 3,6% w ub. r., wzrost inwestycji spowolni do 3,5% wobec 6,1% w 2015 r., zaś konsumpcja indywidualna zwiększy się o 4,1% w 2016 r. wobec 3,1% rok wcześniej.
"Zakładamy, że stopa referencyjna NBP nie zmieni się. Istotną zmianą jest wzrost kosztów, po jakich rząd pożycza pieniądze. Obraz generalnie jest mieszany. Nazwałbym go stanem niepewnego optymizmu"- powiedział Sikora.
Sikora powiedział, że bank oczekuje wzrostu w kredytach detalicznych powyżej 6% w związku ze spodziewanym wzrostem konsumpcji, zaś kredyty dla firm zanotują spadek dynamiki r/r i ich wzrost będzie poniżej 6% ze względu na oczekiwany spadek inwestycji.
"Jeśli inwestycje pójdą zgodnie z naszą prognozą to wzrost kredytów dla firm będzie poniżej 6%. Jednocześnie będzie dobry rynek dla kredytów indywidualnych, bo dzięki wzrostowi konsumpcji zwiększy się grupa osób, które mogą sięgnąć po kredyt" - wskazał prezes.
Wartość kredytów detalicznych w Banku Handlowym wzrosła o 5% w skali roku do 6,2 mld zł, zaś kredytów dla firm zwiększyła się o 18% r/r.
Citi Handlowy powstał z połączenia Banku Handlowego w Warszawie - najstarszego komercyjnego banku w Polsce i Citibank (Poland) S.A. W ofercie grupy kapitałowej oprócz klasycznych usług bankowych znajdują się usługi i produkty rynku kapitałowego oferowane przez dom maklerski oraz produkty leasingowe. Bank jest notowany na rynku głównym GPW od 1997 r.
(ISBnews)