Trwa ładowanie...
df5t4dt
df5t4dt

Prezes Grupy Azoty: dalsza integracja i innowacje zapewnią nam rozwój

Dalsza integracja Grupy Azoty oraz wzrost jej innowacyjności powinien zapewnić firmie stabilny i bezpieczny rozwój - ocenił prezes Grupy Azoty Mariusz Bober. Podkreślił, że grupa powinna ponosić większe nakłady na badania i rozwój.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
df5t4dt

W całym 2015 roku zysk netto grupy, największej w Polsce firmy chemicznej, wyniósł blisko 692 mln zł i był wyższy o 427 mln zł niż rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży przekroczyły 10 mld zł wobec 9,9 mld zł rok wcześniej.

Prezes Grupy Azoty zaznaczył na piątkowej konferencji prasowej, że choć grupa jest "bardzo dobrą firmą", to jednak widzi on "obszary do doskonalenia i polepszania jej sytuacji". "Te obszary to większa integracja i konsolidacja" - ocenił.

Jego zdaniem dzięki głębszej konsolidacji firma będzie mogła zwiększać wyniki w obszarze zakupów i inwestycji. "Inwestycje powinny być dużo lepiej koordynowane, to da lepsze efekty" - mówił.

df5t4dt

Grupa Azoty - według jej prezesa - powinna ponosić większe nakłady na badania i rozwój.

Zgodnie ze strategią grupa planuje do 2020 r. przeznaczyć na inwestycje ok. 7 mld zł. Bober nie przesądził, czy strategia będzie wymagała aktualizacji. Jak podkreślił, firma jest na etapie przeglądu, także w zakresie strategii. "Jeśli okaże się, że są przesłanki do korekt, będziemy je ogłaszać; na ten moment jednak nie widzę takiej konieczności" - mówił.

Wiceprezes Grupy Azoty Witold Szczypiński zwracał z kolei uwagę, że grupa planuje kupować więcej gazu od PGNiG. Jak mówił, od maja grupa korzysta z polityki rabatowej PGNiG i negocjuje kontrakt długoterminowy. "Obecnie zachowanie PGNiG i spółek zależnych pozwala sądzić, że na warunkach rynkowych więcej gazu będziemy kupować w PGNiG" - mówił.

Bober zapowiedział ponadto, że spółka chce kontynuować politykę dywidendową zgodnie z zapisami jej strategii. "Spółka przyjęła politykę dywidendową. Dopóki jej nie zmieni, będziemy optować za dzieleniem się zyskiem z akcjonariuszami" - powiedział dziennikarzom.

df5t4dt

Dodał, że w długim terminie spółka chce dzielić się zyskiem z akcjonariuszami. "Natomiast nie oznacza to literalnie, że obligujemy się, że będziemy dywidendę wypłacać w każdym roku" - powiedział Bober.

Grupa Azoty zakłada, że tegoroczne nakłady inwestycyjne wyniosą 2 mld zł. W 2015 roku sięgnęły one blisko 907 mln zł i zostały sfinansowane ze środków własnych, umów kredytowych, pożyczek m.in. z NFOŚiGW.

Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Spółka powstała w wyniku konsolidacji zakładów azotowych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Grupa jest drugim co do wielkości producentem nawozów sztucznych w Europie i liczącym się producentem związków chemicznych.

df5t4dt

Podziel się opinią

Share
df5t4dt
df5t4dt