Trwa ładowanie...
d25xluf
11-03-2016 13:50

Prezes Grupy Azoty: dalsza integracja i innowacje zapewnią nam rozwój

Dalsza integracja Grupy Azoty oraz wzrost jej innowacyjności powinien zapewnić firmie stabilny i bezpieczny rozwój - ocenił prezes Grupy Azoty Mariusz Bober. Podkreślił, że grupa powinna ponosić większe nakłady na badania i rozwój.

d25xluf
d25xluf

W całym 2015 roku zysk netto grupy, największej w Polsce firmy chemicznej, wyniósł blisko 692 mln zł i był wyższy o 427 mln zł niż rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży przekroczyły 10 mld zł wobec 9,9 mld zł rok wcześniej.

Prezes Grupy Azoty zaznaczył na piątkowej konferencji prasowej, że choć grupa jest "bardzo dobrą firmą", to jednak widzi on "obszary do doskonalenia i polepszania jej sytuacji". "Te obszary to większa integracja i konsolidacja" - ocenił.

Jego zdaniem dzięki głębszej konsolidacji firma będzie mogła zwiększać wyniki w obszarze zakupów i inwestycji. "Inwestycje powinny być dużo lepiej koordynowane, to da lepsze efekty" - mówił.

Grupa Azoty - według jej prezesa - powinna ponosić większe nakłady na badania i rozwój.

d25xluf

Zgodnie ze strategią grupa planuje do 2020 r. przeznaczyć na inwestycje ok. 7 mld zł. Bober nie przesądził, czy strategia będzie wymagała aktualizacji. Jak podkreślił, firma jest na etapie przeglądu, także w zakresie strategii. "Jeśli okaże się, że są przesłanki do korekt, będziemy je ogłaszać; na ten moment jednak nie widzę takiej konieczności" - mówił.

Wiceprezes Grupy Azoty Witold Szczypiński zwracał z kolei uwagę, że grupa planuje kupować więcej gazu od PGNiG. Jak mówił, od maja grupa korzysta z polityki rabatowej PGNiG i negocjuje kontrakt długoterminowy. "Obecnie zachowanie PGNiG i spółek zależnych pozwala sądzić, że na warunkach rynkowych więcej gazu będziemy kupować w PGNiG" - mówił.

Bober zapowiedział ponadto, że spółka chce kontynuować politykę dywidendową zgodnie z zapisami jej strategii. "Spółka przyjęła politykę dywidendową. Dopóki jej nie zmieni, będziemy optować za dzieleniem się zyskiem z akcjonariuszami" - powiedział dziennikarzom.

Dodał, że w długim terminie spółka chce dzielić się zyskiem z akcjonariuszami. "Natomiast nie oznacza to literalnie, że obligujemy się, że będziemy dywidendę wypłacać w każdym roku" - powiedział Bober.

d25xluf

Grupa Azoty zakłada, że tegoroczne nakłady inwestycyjne wyniosą 2 mld zł. W 2015 roku sięgnęły one blisko 907 mln zł i zostały sfinansowane ze środków własnych, umów kredytowych, pożyczek m.in. z NFOŚiGW.

Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Spółka powstała w wyniku konsolidacji zakładów azotowych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Grupa jest drugim co do wielkości producentem nawozów sztucznych w Europie i liczącym się producentem związków chemicznych.

d25xluf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25xluf