Prezes IMC liczy, że ukraińska legislacja utrzyma preferencje dla rolnictwa
Warszawa, 20.10.2014 (ISBnews) - Prezes IMC i przewodniczący Stowarzyszenia Ukraiński Klub Agrobiznesu Alex Lissitsa ocenił w rozmowie z agencją ISBnews, że ostatnie "podatkowe" projekty ustawy dotyczące branży rolniczej na Ukrainie nie zawierają już "istotnych zmian" w systemie opodatkowania tego biznesu i liczy, że legislacja w tej kwestii utrzyma preferencyjne traktowanie branży.
"Sytuacja związana z finansowaniem wydatków budżetu państwowego Ukrainy nie należy do najlepszych. W celu jej rozwiązania rząd musi znaleźć dodatkowe źródła dochodów dla budżetu. Jako jeden z wariantów rozważane jest przejście na ogólny system opodatkowania dla producentów rolnych lub części z nich. Wiąże się to z likwidacją stałego podatku rolniczego, a także systemu akumulacji VAT-u. Należy zwrócić uwagę, że nawet w tak trudnej sytuacji rząd próbuje znaleźć optymalne rozwiązanie w sferze opodatkowania. Temu zagadnieniu była poświęcone nasze spotkanie z premierem Ukrainy, a następnie z ministrem finansów" - powiedział ISBnews Lissitsa.
"Nasza argumentacja jest prosta: trzeba szukać dodatkowych dochody nie poprzez podwyższenie stawek podatkowych, a rozszerzenie bazy podatkowej. Przy czym duże, zorientowane na eksport spółki rolnicze przy zmianie systemu opodatkowania mogą skorzystać, a budżet ucierpi uwzględniając zwiększenie wydatków na zwrot VAT-u przy eksporcie zbóż i roślin oleistych. Ostatecznie przewidywalność systemu fiskalnego jest jednym z kluczowych czynników atrakcyjności inwestycyjnej i w rządzie również rozumieją tą sytuację" - dodał prezes IMC.
W jego ocenie, argumenty sektora zostały wysłuchane. Podkreślił, że w szczególności, kolejny "podatkowy" projekt ustawy, złożony przez rząd w parlamencie w połowie września, nie zawierał już istotnych zmian w systemie opodatkowania biznesu rolniczego.
"Może się wydawać, że na tle politycznych wydarzeń (kampania przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi) podjęcie decyzji będzie niewątpliwie przesunięte na późniejszy termin, to już jest to dobry znak odnośnie ewolucji polityki fiskalnej rządu" - zauważył Lissitsa.
Dodał, że wcześniej złożony w parlamencie projekt przepisów podwyższenia minimalnej stawki za dzierżawę ziemi rolnej nie jest obecnie dyskutowany. "Przed wyborami parlamentarnymi pojawia się wiele propozycji zmian w funkcjonowaniu biznesu rolniczego w kraju. Jednak większość z nich jest mało racjonalna, czy efektywna i raczej wątpliwe, że będzie wdrażana w życie" - podsumował prezes IMC.
Kernel, Astarta, IMC, KSG Agro, Agroton, Milkiland oraz Agroliga w segmencie działalności rolnej płacą podatek rolniczy według obniżonej stałej stawki. Jeszcze niedawno propozycje rządowe w parlamencie chciały przejścia na ogólny system opodatkowania.
Zarejestrowana w Luksemburgu IMC jest spółką z sektora rolniczego działającą w środkowo-północnej Ukrainie (region Połtawy, Czernichowa i Sumy). Działalność IMC skupia się na uprawie zbóż, roślin oleistych oraz ziemniaków. Spółka jest również jednym z największych producentów mleka na Ukrainie. Obecnie grupa zarządza bankiem ziemi o powierzchni 136,7 tys. ha. Od maja 2011 r. IMC jest notowane na GPW.
Sebastian Gawłowski
(ISBnews)