Trwa ładowanie...
d4l0rp0

Prezes Pekao: Bank może przejmować, ale nie za cenę powyżej wartości księgowej

Warszawa, 11.02.2015 (ISBnews) - Bank Pekao rozważy okazje akwizycyjne, ale jego strategia zakłada, że nie będzie przejmował innych podmiotów z branży za cenę powyżej wartości księgowej, powiedział prezes Luigi Lovaglio.

Share
d4l0rp0

"Płacenie ceny powyżej wartości księgowej za jakikolwiek bank, nie tylko w Polsce, to w dzisiejszej sytuacji na rynku część strategii, która nie jest naszą strategią. Bank Pekao nie jest skłonny do tego. My nie mamy takiej potrzeby" - powiedział Lovaglio dziennikarzom.

Dodał, że Bank Pekao w ciągu trzech lat jest w stanie osiągnąć takie wolumeny kredytowe i depozytowe jakie uzyskałby poprzez akwizycję. Ponadto, jeśli doszłoby do akwizycji, to musiałby to być bank, który "nie zniszczy 11% zwrotu z aktywów, który pokazuje Pekao".

Zapytany o możliwość przejęcia wystawionego na sprzedaż Raiffeisen Polbanku, prezes powiedział, że przeanalizuje ją. Podkreślił też, że znaczący portfel kredytów hipotecznych we franku, jaki posiada ten bank nie jest czynnikiem uniemożliwiającym potencjalną transakcję.

d4l0rp0

"To zależy od ceny, ale też od tego, jaka będzie propozycja dotycząca finansowania tego portfela. Jeśli klient ma kredyt we frankach, to nie jest to klient, którego byśmy sobie nie życzyli. Trzeba by odpowiednio pokierować tą sytuacją. Wszystko można opanować" - powiedział prezes.

"Gdyby było coś na sprzedaż odpowiedniej wielkości i bylibyśmy zainteresowani, to biorąc pod uwagę, że mamy najwyższy współczynnik Tier 1 spodziewam się, że nadzór nie będzie miał nic przeciwko" - zaznaczył.

Wczoraj Raiffeisen Bank International (RBI) poinformował, że postanowił - w ramach planów na kolejne trzy lata - sprzedać swoje polskie operacje. Jak uzasadniał, udział w konsolidacji rynku wymagałby znacznych dodatkowych środków finansowych, zaś synergie z siecią RBI są ograniczone.

Zysk netto grupy kapitałowej Raiffeisen Bank Polska wyniósł 338,4 mln zł w 2014 r., według wstępnych nieaudytowanych danych, podała wczoraj instytucja. Wcześniej bank informował, że w 2013 r. zysk netto Grupy Raiffeisen Bank Polska sięgnął 183,5 mln zł. Aktywa ogółem na wyniosły 58,62 mln zł na koniec 2014 r.

Raiffeisen Bank Polska S.A. - działający pod nazwą Raiffeisen Polbank - został założony w 1991 roku i jest jednym z najdłużej obecnych na polskim rynku banków z udziałem kapitału zagranicznego. Z początkiem 2013 roku awansował do grona największych banków w Polsce za sprawą połączenia z Polbank EFG S.A.

(ISBnews)

d4l0rp0

Podziel się opinią

Share
d4l0rp0
d4l0rp0