Prezes TVP zawieszony, szef Rady Nadzorczej odwołany

Rada Nadzorcza TVP zawiesiła prezesa telewizji Romualda Orła i członka zarządu - Przemysława Tejkowskiego - podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródło w TVP. Pełniącym obowiązki prezesa został Włodzimierz Ławniczak. Wcześniej Rada odwołała Bogusława Szwedo z funkcji przewodniczącego.

Prezes TVP zawieszony, szef Rady Nadzorczej odwołany
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

27.08.2010 | aktual.: 27.08.2010 20:20

Rada Nadzorcza TVP zawiesiła prezesa telewizji Romualda Orła i członka zarządu - Przemysława Tejkowskiego - podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródło w TVP. Pełniącym obowiązki prezesa został Włodzimierz Ławniczak. Wcześniej Rada odwołała Bogusława Szwedo z funkcji przewodniczącego; nowym przewodniczącym rady został przedstawiciel Ministerstwa Skarbu Grzegorz Borowiec.

Wcześniej źródło w Radzie Nadzorczej informowało, że piątkowe posiedzenie Rady zostało zwołane niezgodnie z prawem i następne ma być zwołane 10 września.

Jeden z członków RN, Tomasz Szatkowski, na posiedzenie Rady nie przybył, twierdząc, że nie został prawidłowo powiadomiony o posiedzeniu. Według źródła PAP w RN, w związku z oświadczeniem Szatkowskiego Rada przez kilka godzin dyskutowała nad tym, czy jej posiedzenie jest ważne, czy nie; ostatecznie po południu zdecydowała, że może podejmować legalnie decyzje.

Szatkowski napisał w oświadczeniu, że w "tzw. posiedzeniu członków Rady Nadzorczej TVP nie wziął udziału, gdyż nie został o nim powiadomiony w sposób prawidłowy i zgodny z literą prawa". - W opinii ekspertów prawnych, z którymi konsultowałem moją decyzję, piątkowe spotkanie nie posiadało statusu formalnego posiedzenia Rady Nadzorczej Spółki m.in. dlatego, iż odbywało się w nie statutowym terminie - napisał.

Zgodnie z regulaminem Rady Nadzorczej TVP, członkowie Rady powinni być powiadomieni za poświadczeniem o planowanym posiedzeniu i porządku obrad co najmniej siedem dni przed jego terminem. Członkowie Rady muszą złożyć oświadczenia o trybie powiadamiania ich o posiedzeniu. Wymagane jest zawiadomienie o posiedzeniu wszystkich członków RN.

Pisemne zawiadomienia informujące o zwołaniu posiedzenia Rady powinny być wysłane tego samego dnia wszystkim członkom Rady, na co najmniej siedem dni przed planowanym terminem posiedzenia listami poleconymi. Członków można zawiadomić również np. drogą elektroniczną, ale wtedy muszą oni osobiście potwierdzić otrzymanie powiadomienia. Regulamin RN TVP mówi, że posiedzenie jest ważne, gdy uczestniczy w nim co najmniej połowa składu.

Rada Nadzorcza zebrała się na wniosek Małgorzaty Wiśnickiej-Hińczy (związanej z SLD).

Nowy zarząd: mamy tymczasowy charakter

Nowy zarząd TVP poinformował, że ma charakter tymczasowy i będzie kierował spółką do momentu rozstrzygnięcia konkursów na członków Rady Nadzorczej i zarządu, które w najbliższym czasie rozpisze Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

"Zarząd przede wszystkim dokona analizy jakości programów telewizyjnych, ich zgodności ze standardami dziennikarskimi i dbałością o dobro widza oraz rozpatrzy sprawy pracowników TVP, którzy w ocenie wewnętrznej Komisji Etyki naruszyli zasady etyczne obowiązujące w telewizji publicznej" - brzmi komunikat zarządu.

Nowy p.o. prezes telewizji publicznej Włodzimierz Ławniczak oświadczył, że do objęcia tego stanowiska skłoniło go poczucie odpowiedzialności za TVP.

Poprzedni zarząd TVP, w skład którego weszli Romuald Orzeł jako prezes oraz Przemysław Tejkowski, Włodzimierz Ławniczak i Paweł Paluch został powołany przez RN spółki w połowie grudnia ubiegłego roku. Powołany zarząd miał dokończyć kadencję, którą zapoczątkował jeszcze w kwietniu 2006 r. Jan Dworak, oraz miał kierować TVP przez kolejną, czteroletnią, kadencję.

Nowy p.o. prezes TVP był wcześniej doradcą zarządu telewizji. W latach 2004-2007 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju, a następnie dyrektora Departamentu Rozwoju Korporacyjnego Polkomtel S.A. Wcześniej (1998-2004) kierował Biurem Reklamy TVP. Ławniczak jest absolwentem Wydziału Telekomunikacji i Elektrotechniki ATR w Bydgoszczy; ma 50 lat.

4 września wygasną kadencje obecnych zarządów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Według znowelizowanej w lipcu ustawy medialnej, obecne zarządy TVP, Polskiego Radia i jego regionalnych rozgłośni będą pełnić swoje funkcje do czasu wyłonienia nowych władz. Regulamin konkursów już przygotowuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)