Prezydent: łyżka dziegciu w ważnej ustawie, zmienię to
Prezydent Bronisław Komorowski wystąpi z inicjatywą ustawodawczą, która ma ponownie umożliwić łączenie emerytury z zatrudnieniem bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy - poinformowała dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP Joanna Trzaska-Wieczorek. - To rozwiązanie to łyżka dziegciu w ważnej ustawie - powiedział prezydent.
28.12.2010 | aktual.: 28.12.2010 16:20
W ostatnich dniach prezydent podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych, która zakłada m.in., że osoby, które po przejściu na wcześniejszą emeryturę pozostały na etacie w dotychczasowej firmie, bez rozwiązania umowy, będą musiały teraz wybrać pomiędzy emeryturą a pensją.
- Ustawa o finansach publicznych ma w sobie cały szereg rozwiązań bardzo ważnych, naprawiających finanse publiczne, i ma tę jedną łyżkę dziegciu, którą jest ryzykowna chęć cofnięcia nie tak dawno przyznanych możliwości łączenia emerytury i pracy przez emerytów - tłumaczył Komorowski.
Dlatego - zapowiedział - przedstawi inicjatywę ustawodawczą, "która by w tym jednym punkcie tę ustawę (...) poprawiła, to znaczy nie zabierała emerytom tego, co mają w tej chwili".
Prezydent podkreślił, że nowelizacja ustawy "musiała być podpisana i została podpisana dlatego, że jest to ważna ustawa z punktu widzenia skutków finansowych istotnych dla państwa".
Kancelaria prezydenta podkreśla, że powrót do zakazu pobierania emerytury bez rozwiązywania stosunku pracy z pracodawcą spotkał się "ze zdecydowaną dezaprobatą społeczną, czego wyrazem są kierowane do prezydenta apele i wystąpienia".
Kancelaria przypomina, że takie rozwiązania zakładał rządowy program "Solidarność Pokoleń" na rzecz aktywności zawodowej osób w wieku powyżej 50 lat przyjęty przez rząd w październiku 2008 r.
W ocenie prezydenta, "brak jest jednoznacznych przesłanek uzasadniających odstąpienie od wcześniejszej koncepcji".
Dlatego prezydent w najbliższym czasie przedstawi projekt zmian w tej sprawie, mimo że wcześniej podpisał nowelizację ustawy o finansach publicznych, która przewidywała m.in. niekorzystne zmiany dla niektórych pracujących emerytów.
"Sprawą istotną dla prawidłowego funkcjonowania państwa są kompleksowe działania zmierzające do zwiększenia zatrudnienia osób powyżej 50. roku życia. Takim działaniem pozostaje umożliwienie pobierania emerytury bez rozwiązywania stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą" - podkreśla kancelaria.
Od 8 stycznia 2009 r. można było łączyć pobieranie świadczenia z ZUS z pracą zarobkową, bez konieczności rozwiązywania umowy o pracę. Według podpisanej przez prezydenta ustawy o finansach publicznych, rozwiązanie umowy jest konieczne, choćby na jeden dzień.
Według wyliczeń departamentu ubezpieczeń społecznych resortu pracy, obecnie jest ok. 50 tys. osób, które łączą pracę z emeryturą, mimo że nie rozwiązały stosunku pracy ze swoim pracodawcą.
Obecnie pracuje w Polsce ok. 32% Polaków w wieku 55-64 lata.