Trwa ładowanie...
d3uclcm

Prezydent po spotkaniu ze związkami: jest przestrzeń dla dialogu (opis2)

#
Dochodzą m.in. wypowiedzi lidera OPZZ i informacja o parafowaniu porozumienia w JSW
#

Share
d3uclcm

13.02. Katowice (PAP) - Spotkanie z liderami związków przekonało mnie, że jest przestrzeń dla dialogu społecznego - ocenił prezydent Bronisław Komorowski. Wyraził nadzieję, że konflikt w JSW przyczyni się do budowania zasad udziału strony społecznej w rozwiązywaniu trudnych problemów.

W piątek po południu Bronisław Komorowski spotkał się w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach z przedstawicielami samorządów woj. śląskiego (m.in. poparł rządowy program dla Śląska), a potem również z przedstawicielami związków zawodowych.

Jak mówił prezydent, spotkanie z liderami związków zawodowych "umocniło go w przekonaniu, że nie ma innej drogi politycznej niż działania na rzecz odbudowy dialogu społecznego". "Myślę, że przestrzeń do tego dialogu została zbudowana m.in. za przyczyną działań Kancelarii Prezydenta. Pragnę przypomnieć, że przed paroma tygodniami było spotkanie podsumowujące rozmowy między przedstawicielami związków zawodowych i pracodawców" - powiedział Komorowski.

d3uclcm

Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie z ministrem pracy i polityki społecznej. "W moim przekonaniu (spotkanie - PAP) ma szanse stać się momentem przełomowym, jeśli chodzi o odbudowę dialogu społecznego na nowych zasadach, które trzeba określić również w dialogu" - dodał. "Stąd też i waga dzisiejszego spotkania" - uznał.

Prezydent ocenił, że należy skutecznie wykorzystać "gotowość deklarowaną przez związki zawodowe do rozmawiania (...) o sprawach trudnych, także istotnych z punktu widzenia uzdrawiania sytuacji w konkretnych przedsiębiorstwach".

Nawiązując do trwającego w regionie od ponad dwóch tygodni strajku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, prezydent wyraził nadzieję, że przyczyni się on do budowania zasad udziału strony społecznej w rozwiązywaniu trudnych problemów.

"To, co może wydarzyć się w ramach porozumień, na które czekamy, to być może nowe zjawisko w Polsce - konsekwentnego zbudowania zasad partycypacji załóg robotniczych w rozwiązywaniu problemów w oparciu o wspólnie budowane mechanizmy wiążące także np. niektóre elementy płacy z kondycją przedsiębiorstw" - ocenił prezydent.

d3uclcm

Wyraził przekonanie, że dialog społeczny może zostać Polsce nie tylko odbudowany, ale może stać się "skutecznym narzędziem działania na rzecz rozwiązywania bardzo konkretnych, a bardzo trudnych często problemów - takich, jak te problemy na Śląsku" - wskazał Komorowski.

W spotkaniu z prezydentem uczestniczyli m.in. szef Solidarności Piotr Duda i przewodniczący OPZZ Jan Guz. Po spotkaniu Guz powiedział PAP, że rozmowa dotyczyła m.in. "generalnie (...) uruchomienia, reaktywowania dialogu społecznego" oraz "rozstrzygnięć prawnych w zakresie prawa pracy". Ocenił, że jeśli podjęte kwestie byłyby wcielane w życie, byłby to dla związków "istotny krok do przodu".

Według informacji rzecznika "Solidarności" Marka Lewandowskiego szef tego związku bezpośrednio po spotkaniu z prezydentem pojechał do Jastrzębia Zdroju. Swój wyjazd do Jastrzębia potwierdził też lider OPZZ.

Wcześniej prezydent ocenił na konferencji prasowej, że "jest wielka szansa na zakończenie konfliktu" w JSW - podobnie jak porozumieniem zakończył się w styczniu br. poprzedni konflikt w Kompanii Węglowej.

d3uclcm

W piątek wieczorem negocjator w rozmowach związkowców z zarządem JSW, b. wicepremier i minister pracy Longin Komołowski poinformował, że strony parafowały projekt porozumienia, który przesłano do akceptacji radzie nadzorczej. Związkowcy zaakceptowali porozumienie z zarządem, ale nie zdecydowali o przerwaniu strajku.

Strajk trwa tam od 28 stycznia. Jest następstwem ogłoszenia przez zarząd planu oszczędnościowego uzasadnianego potrzebą poprawy kondycji firmy. Od tego czasu w kopalniach JSW wstrzymano wydobycie. Kluczowym postulatem związki uczyniły odwołanie prezesa spółki Jarosława Zagórowskiego.

W ub. tygodniu, a także w czwartek i piątek trwały rozmowy strony społecznej z zarządem JSW - przy udziale negocjatora. Wypracowany w ub. tygodniu pierwotny protokół uzgodnień i rozbieżności był w ostatniej dobie uzupełniany o kolejne ustalenia. W piątek po południu Zagórowski oświadczył, że złoży rezygnację, jeśli zapisy protokołu staną się porozumieniem, zostanie doprecyzowany punkt dotyczący szóstego dnia pracy JSW, a załogi kopalń w poniedziałek podejmą pracę.

W dotychczasowych negocjacjach strony doszły do kompromisu w większości kwestii, np. według protokołu tzw. czternastka ma być od 2015 r. w połowie uzależniona od sytuacji finansowej firmy. Według Zagórowskiego jeżeli zapisy projektu porozumienia zostaną zrealizowane, bieżące oszczędności spółki wyniosą 280-300 mln zł. W pierwotnej wersji planu zarząd chciał zaoszczędzić ok. 500 mln zł.

Strajk w JSW w ostatnich dniach miał formę okupacji kopalnianych obiektów na powierzchni. Według służb kryzysowych wojewody śląskiego w piątek rano w strajku na powierzchni uczestniczyło 5493 górników. 27 z nich podjęło strajk głodowy - w kopalniach Borynia, Zofiówka i Knurów-Szczygłowice.

d3uclcm

Podziel się opinią

Share
d3uclcm
d3uclcm