Trwa ładowanie...
zbiornik
23-12-2013 12:25

Prezydent podpisał nowelę ustawy ws. zbiornika Świnna Poręba

Prezydent podpisał nowelizację ustawy ws. ustanowienia programu budowy zbiornika wodnego Świnna Poręba na rzece Skawie w woj. małopolskim - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Zbiornik zostanie oddany do użytku w 2015 r.

Prezydent podpisał nowelę ustawy ws. zbiornika Świnna PorębaŹródło: WP.PL, fot: Izabela Trzaska
d1w9tq5
d1w9tq5

Pierwotnie zbiornik Świnna Poręba miał być oddany do użytku w 2013 r. Przesunięcie terminu było konieczne z powodu opóźnień prac kolejowych na tym terenie.

Jak mówił wcześniej wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski są pieniądze w budżecie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wszystkie prace związane z tym przedsięwzięciem i rozstrzygnięte przetargi. Dodał, że całość prac ma być zakończona do przyszłego roku.

Według Centrum Informacyjnego Rządu cały program ma kosztować 1 mld 634,1 mln zł.

Zbiornik Świnna Poręba pełni funkcje przeciwpowodziowe i retencyjne. Dokończenie jego budowy oznacza lepsze zabezpieczenie przed powodzią obszarów doliny Skawy i Wisły, poniżej ujścia Skawy do Krakowa. Jak informowało wcześniej CIR przyczyni się to do rozwoju infrastruktury technicznej i gospodarczej tych terenów. Wokół zbiornika możliwy będzie też rozwój usług turystycznych.

Zbiornik jest w budowie od 1986 roku. Zapora została umiejscowiona na rzece Skawie, która jest dopływem Wisły. Zbiornik będzie się rozciągał od Świnnej Poręby do Zembrzyc na długości ok. 11 km. Przy maksymalnym spiętrzeniu będzie miał pojemność ponad 160 mln m sześc. i powierzchnię 1,35 tys. ha.

d1w9tq5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w9tq5