Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która - wdrażając regulacje unijne - wprowadza akcyzę na gaz ziemny - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta. Nowela rozszerza też zakres zwolnień z tego podatku.
18.10.2013 | aktual.: 18.10.2013 12:14
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która - wdrażając regulacje unijne - wprowadza akcyzę na gaz ziemny - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowela rozszerza też zakres zwolnień z tego podatku.
Nowelizacja implementuje do polskiego prawa przepisy unijnej dyrektywy 2003/96/WE dotyczącej opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej. Obecnie w Polsce obowiązuje zwolnienie z akcyzy gazu ziemnego przeznaczonego do celów opałowych, jednak - zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym - zwolnienie to wygasa z końcem października 2013 roku.
Nie oznacza to, że od listopada cały zużywany w Polsce gaz ziemny zostanie opodatkowany. Ustawa przewiduje bowiem liczne zwolnienia. Obejmą one gaz przeznaczony do celów opałowych przez gospodarstwa domowe, organy administracji publicznej, wojsko, szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe, żłobki i kluby dziecięce, szpitale, przychodnie i inne podmioty lecznicze, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, a także organizacje pożytku publicznego.
Pod koniec września Sejm zgodził się na senackie poprawki do noweli, które sprowadzają się do zwolnienia z akcyzy gazów najniższej jakości - z podgrup Ln i Lm. Zgodnie z polskimi przepisami gaz ziemny dzieli się na gaz ziemny wysokometanowy (grupa E) oraz zaazotowany - grupa L, zawierająca podgrupy Lw, Ls, Ln i Lm, w zależności od kaloryczności. Kaloryczność grup Ln i Lm jest najniższa. Brak zapisów przewidzianych w poprawkach spowodowałby, że gazy o najniższej wartości energetycznej podlegałby takim samym stawkom, jak gazy wysokokaloryczne.
Zwolnione z akcyzy będą też paliwa gazowe przeznaczone do celów opałowych; chodzi o przewóz towarów i pasażerów koleją, wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu (kogeneracja), prace rolnicze, ogrodnicze, hodowlę ryb oraz leśnictwo, procesy mineralogiczne, elektrolityczne, metalurgiczne itp. Zwolnieniem objęto również biogaz, używany w kogeneracji.
Zwolnieniu podlegać będzie także użycie wyrobów gazowych w celach opałowych przez zakłady energochłonne, w których wprowadzony został system podnoszący efektywność energetyczną. Za taki system projekt uważa m.in. ETOS - czyli zwolnienie dot. instalacji, objętych europejskim systemem handlu emisjami. Zakład energochłonny definiuje się, jako podmiot, u którego udział zakupu wyrobów gazowych w wartości produkcji sprzedanej wynosi nie mniej niż 5 proc. w skali roku.