Trwa ładowanie...

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o służbie wojskowej

Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że podpisana przez niego w
środę nowelizacja ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych uczyni tę służbę bardziej
elastyczną i bardziej dostosowaną do istniejących realiów.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o służbie wojskowejŹródło: newspix.pl
d31j2ev
d31j2ev

Nowelizację ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych podpisał w środę jednostce wojskowej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Nowym Glinniku koło Tomaszowa Mazowieckiego prezydent Bronisław Komorowski. Jej projekt przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Prezydent zwrócił uwagę, że choć mógł ustawę podpisać w swoim gabinecie, to jednak postanowił zrobić to w jednostce wojskowej; w jednostce, gdzie widać nowoczesność. "Chciałem, aby w takiej jednostce podpisać ważną ustawę dla kontynuowania procesu unowocześniania polskich sił zbrojnych" - mówił. Jak zaznaczył, ta nowoczesność to system szkolenia, struktura armii, to nowoczesne wyposażenie techniczne, ale to także normalna rutynowa służba.

Według prezydenta podpisana przez niego ustawa uczyni zasady służby bardziej elastycznymi, bardziej dostosowanymi do realiów istniejących potrzeb i możliwości. Jak mówił, ustawa oznacza zwycięstwo praktyki życia wojskowego nad wymyślonymi czasami rozwiązaniami, często jednak od życia odległymi. Komorowski podkreślił, że dzięki tej ustawie "połączony zostanie pragmatyzm głębokiej reformy na szczytach armii z praktyką funkcjonowania armii na dole".

Prezydent zwrócił też uwagę, że ustawa postawi twarde wymogi dla oficerów do posiadania tytułu magistra. Pozwoli lepiej wykorzystać ludzi w mundurach na poziomie podoficerskim, daje możliwość dłuższego wykorzystania potencjału ludzkiego w siłach zbrojnych. Stworzy też byłym żołnierzom, którzy doznali stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu - bo byli ranni lub zachorowali podczas służby na misjach zagranicznych - możliwość powrotu do służby.

d31j2ev

Zostanie m.in. zniesiona zasada kadencyjności u podoficerów, a dla oficerów - wprowadzona możliwość wielokrotnego powtarzania kadencji na tym samym stanowisku. To ostatnie nie będzie dotyczyć najwyższych dowódców powoływanych przez prezydenta. Dla nich pozostanie ograniczenie do dwóch kadencji.

W trakcie wizyty w jednostce prezydent obejrzał sprzęt wojskowy, pokaz wyszkolenia żołnierzy a także złożył kwiaty pod pomnikiem ku czci pilotów.

Stacjonująca również w Tomaszowie Mazowieckim i Leźnicy Wielkiej 25 BKW im. księcia Józefa Poniatowskiego jest związkiem taktycznym przeznaczonym do prowadzenia działań powietrzno-szturmowych i desantowo-szturmowych. Zdolna jest do współpracy bojowej ze wszystkimi rodzajami wojsk. Jej żołnierze byli na wszystkich zmianach misji irackiej i afgańskiej. Ostatnio stanowili trzon XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. W strukturze brygady jest jedyna w siłach zbrojnych Powietrzna Jednostka Ewakuacji Medycznej.

(AS)

d31j2ev
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31j2ev