Prezydent podpisał ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych - poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta. Nowe prawo zacznie obowiązywać 19 stycznia 2014 roku. Poprzednie przepisy zostały zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny.
Zmiany w prawie były niezbędne ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z konstytucją 24 przepisy poprzedniej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Trybunał zakwestionował m.in. rozwiązania określające przywileje Polskiego Związku Działkowców, w tym monopol PZD na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego.
Nowe przepisy zakładają, że Polski Związek Działkowców zostanie przekształcony w ogólnopolskie stowarzyszenie ogrodowe. Związek zachowa prawa do gruntów ogrodów działkowych (użytkowanie wieczyste i użytkowanie) oraz prawo do infrastruktury czy środków znajdujących się na koncie PZD.
W ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy zarządy ogrodów działkowych będą musiały zwołać zebranie wszystkich działkowców, by ci zdecydowali, czy chcą pozostać w PZD, czy powołają odrębne stowarzyszenie bądź stowarzyszenia. Działkowcy będą mogli w każdej chwili wystąpić z PZD, nie tracąc prawa do działek.
Ustawa przewiduje, że ogrody działkowe będą mogły być zlikwidowane, ale wyłącznie na cele publiczne. W przypadku likwidacji zagwarantowane będzie odszkodowanie np. za altany bądź nasadzenia, a ogród będzie musiał być odtworzony w innym miejscu.
Ogrody będą obszarami użyteczności publicznej, na których nie będzie można mieszkać, prowadzić działalności gospodarczej czy budować altan, których wielkości nie przewiduje ustawa.
Działki będą mogły być dziedziczone przez współmałżonków, jeżeli oboje posiadali prawo do działki. Jeśli jeden z nich nie posiadał takiego prawa, będzie mógł w ciągu 6 miesięcy złożyć oświadczenie woli o chęci przejęcia nieruchomości. Jeżeli w tym terminie nie upomni się o działkę, to będą mogły się o nią starać również bliskie osoby zmarłego działkowca. Na podjęcie takiej decyzji będą miały trzy miesiące. Czas ten wydłuży się do pół roku, jeśli działkowiec nie był w związku małżeńskim.
Działkowcy i stowarzyszenia ogrodowe będą zwolnieni od podatku od gruntu.
W Polsce jest 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Ogrody te zajmują 43 tys. ha; 90 proc. położonych jest w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.). Jak podaje PZD, na ogródkach działkowych wypoczywa nawet 4 mln Polaków.