Trwa ładowanie...

Prezydent Wenezueli walczy z mafią. Wycofuje banknot o nawyższej wartości

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zamknął granicę z Kolumbią na 72 godziny. W tym czasie w Wenezueli zostanie wycofany z obiegu banknot o największej wartości - 100 boliwarów. Maduro twierdzi, że dzięki temu ujarzmi mafie działające po obu stronach granicy, które celowo osłabiają gospodarkę jego kraju.

Share
Prezydent Wenezueli walczy z mafią. Wycofuje banknot o nawyższej wartościŹródło: PAP, fot: PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ
de7wkj9

Od grudnia 2015 roku inflacja przekroczyła w Wenezueli 600 procent. Najbezpieczniejszą formą oszczędności jest zamiana boliwarów na dolary. Masowo dochodzi do niej w kantorach po kolumbijskiej stronie granicy. Banknot 100 boliwarów jest wart niewiele ponad dolara i to on zwykle jest wymieniany na zieloną walutę. W minionym roku mieszkańcy Wenezueli mieli wymienić na dolary 300 miliardów boliwarów, co zdaniem rządu osłabiło kraj.

Aby ukrócić ten proceder do czwartku włącznie granica z Kolumbią będzie zamknięta, a z obiegu wycofane banknoty o najwyższym nominale. - Chcemy tropić mafie po stronie Kolumbii i Wenezueli. Niech zostaną bez pieniędzy. Wyrządziły wiele szkód naszej gospodarce - powiedział Nicolas Maduro.

Jego opinii nie podzielają ekonomiści. Ich zdaniem, przyczyną trwającego w Wenezueli kryzysu nie są kolumbijskie kantory tylko brak gospodarki rynkowej. Ostrzegają, że na początku 2017 roku w kraju mającym jedne z największych złóż ropy naftowej na świecie może dojść do całkowitego załamania gospodarczego.

de7wkj9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de7wkj9
de7wkj9