Trwa ładowanie...
d1blh18
gpw
11-10-2010 17:06

Próba powrotu na szczyt

Po relatywnie słabszym ubiegłym tygodniu, kiedy to przecena akcji oddaliła o ponad dwa procent główne indeksy od tegorocznych szczytów, poniedziałek przyniósł poprawę nastrojów w Warszawie i nieśmiałe odbicie barometrów.

d1blh18
d1blh18

Tym razem warszawski parkiet zgodnie z globalnymi nastrojami poddał się lekkiemu optymizmowi i rozpoczął dzień od wzrostów. Skala zwyżki nie mogła jednak imponować, a WIG20 zaraz po tym jak znalazł się jeden procent powyżej piątkowego zamknięcia oddał połowę porannego, kruchego odbicia. Stabilizacja notowań i naturalny spadek aktywności przeciągnęły się do rozpoczęcia sesji za oceanem, gdyż wcześniej rynki nie otrzymały żadnych bodźców w postaci danych makro, mogących pobudzić nieco inwencję graczy.

Amerykanie po udanym zakończeniu poprzedniego tygodnia podtrzymali dobre nastroje i rozpoczęli dzień zwyżką, co pozwoliło WIG i WIG20 utrzymać przedpołudniowe wzrosty. Ostatecznie wzrost odpowiednio o 0,50 i 0,64 procent, przy średnim obrocie 1,3 miliarda złotych trudno uznać za przełomowy.

Wzrost cen surowców podciągnął do góry kurs KGHM, który po dwudniowym wypoczynku wrócił na fotel lidera pośród blue- chipów. Silniej od miedziowej spółki rósł dzisiaj jednak kurs PGE, które zdecydowanie odbiło po finalizacji transakcji sprzedaży przez Skarb Państwa 10 procent akcji w cenie 21,30, do której doszło w piątek. Ponieważ kurs uległ przed tym wydarzeniem poważnej korekcie, inwestorzy postanowili wesprzeć notowania największej polskiej spółki z branży ponad trzyprocentowym wzrostem. Pozytywnie wyróżniały się również akcje lidera polskiego sektora informatycznego, Asseco Polska, zyskujące prawie 2 procent. Wzrost kursu był odpowiedzią rynku na informację o podpisaniu przez spółkę dwóch umów z ZUS na najbliższe trzy lata o wartości przekraczającej ponad 600 milionów złotych.

Wyraźnie straty starał się odrabiać kurs PKN Orlen, który w piątek był jednym z najsłabszych ogniw w WIG20. Ponadto udany finisz stał się udziałem m.in. BRE Banku, TVN i Pekao. Optymizmu nie podzielały za to akcje PGNiG, BZWBK, PBG oraz Cyfrowego Polsatu, które straciły jeden procent swojej wartości. Spore zainteresowanie akcjami poznańskiej Enei w trwającym przetargu i nieoficjalne oferty których wartość sięga 25 złotych za akcję skutecznie podciągają do góry kurs akcji spółki, które tylko dzisiaj po wzroście o 1,5 procent kosztowały 23,21 zł. Zainteresowanie popytu w grupie małych spółek skoncentrowało się dzisiaj między innymi na akcjach producenta gier komputerowych City Interactive.
Po potężnej korekcie, która zabrała połowę trwającego od wiosny wzrostu, kurs zdecydowanie odbił, czemu towarzyszył solidny obrót, dający nadzieję na odwrócenie niekorzystnej ostatnio tendencji. Ożywił się również handel walczącego o przetrwanie Techmexu, który przy zwiększonym obrocie zyskał prawie 6 procent, po tym jak spółka poinformowała, że zarząd rozmawiał w maju z potencjalnym inwestorem na temat dokapitalizowania bankrutującej spółki.

d1blh18

Pokrętna logika, zgodnie z którą gorsze dane makro z amerykańskiej gospodarki zwiększają szansę na kolejne pakiety stymulujące gospodarkę, czyli dodruk pieniądza, poprawia obecnie wycenę indeksów na głównych światowych rynkach. Nasz parkiet nie uległ w ubiegłym tygodniu owemu sposobowi myślenia i nieco ostentacyjnie wykonał korektę, na którą jednak w pełni zasłużył. Dzisiejszą próbę powrotu do wzrostów trudno uznać za w pełni udaną i należałoby ją raczej potraktować jako odreagowanie po spadku, zwłaszcza w kontekście słabej postawy małych spółek. Utrzymanie w przekonaniu inwestorów, że dalszy napływ taniego pieniądza będzie skutecznie wspierał zakupy, a przez to zwyżki, wydaje się być istotną dalszego rozwoju sytuacji na światowych rynkach, których Warszawa wciąż mimo ubiegłotygodniowego rozkorelowania, pozostaje częścią.

Paweł Kubiak
DM BZ WBK

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

, Wszystkie wykresy przygotowano za pomocą programów Metastock, AmiBroker oraz Fibotrader. Dane do wykresów dostarcza GPW, Akcje.net i DM BZ WBK S.A. Źródłem pozostałych danych są GPW, PAP, Reuters, GUS, NBP, DM BZ WBK S.A., prasa finansowa i internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione.

d1blh18
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1blh18