Trwa ładowanie...
d3eupdd

Problemy banków odczują też kraje z Europy Środkowowschodniej

Bankowość w Europie Środkowowschodniej odczuje skutki trudności tego sektora na rynkach gospodarczo rozwiniętych - napisał wtorkowy "Financial Times".

Share
d3eupdd

"W sytuacji, gdy zachodnie banki, przede wszystkim zachodnioeuropejskie kontrolują blisko 3/4 systemu bankowego Europy Środkowowschodniej, ten region musi się najbardziej obawiać odwrotu banków mających siedziby na rynkach rozwiniętych" - zaznacza gazeta.

"Podczas gdy Polska i Czechy są stosunkowo atrakcyjne, praktycznie wszystkie inne rynki są narażone na skutki kredytowego skurczu w miarę jak zachodnie banki zamrażają nowe pożyczki" - dodaje. Np. Commerzbank zapowiedział, że będzie prowadził akcję kredytową tylko w Niemczech i Polsce - przypomina "FT".

Gazeta zauważa też, że najwięksi gracze w Europie Środkowowschodniej: UniCredit, Commerzbank, Erste, Raiffeisen, Societe Generale, to banki, które w ich rodzimych krajach mają największe trudności i są postrzegane przez analityków jako niedokapitalizowane.

"Kondycja zachodnich banków ma oczywiste znaczenie dla gospodarek Europy Środkowowschodniej - jeśli dotychczasowi dostawcy kredytu nieoczekiwanie i na dużą skalę ograniczą zakres pożyczek, (...) to perturbacje wyglądają na nieuchronne" - stwierdził "FT".

d3eupdd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eupdd
d3eupdd