Trwa ładowanie...

Problemy popytu?

Na wczorajszej sesji, która nie przyniosła większych emocji, a wręcz mogła wydawać się nudna, główne indeksy giełdowe ustanowiły najnowsze szczyty lokalne.

Share
Problemy popytu?
Źródło: GPW
d2ufhka

Ten scenariusz oglądamy już od jakiegoś czasu i dzisiejszy dzień również rozpoczęliśmy delikatnym wzrostem. Jednak podobnie jak wczoraj rynek nie imponował swoją szerokością, a popyt nie wyrażał już takiej pewności siebie jak wcześniej. Miało to swoje odzwierciedlenie w postaci powolnego osuwania się głównych indeksów. Dopiero po godzinie 14, po publikacji danych o amerykańskiej sprzedaży detalicznej, kupujący ożywili się i odrobili część strat. Otwarcie giełd za oceanem nie wniosło do przebiegu sesji nic nowego i ostatecznie główne indeksy WIG i WIG20 zakończyły dzień odpowiednio +0,34% i +0,09% przy obrocie ok. 850 mln zł. Statystyka spółek rosnących i malejących również wskazuje na niewielką przewagę popytu, bowiem 189 spółek wzrosło, 166 spadło, a 59 nie zmieniło swej wartości od wczoraj.

W gronie blue chipów zaimponować mogły notowania Banku Handlowego (+2,36%), który pobija kolejny rekord, rosnąc w ciągu ostatnich dwóch tygodni o ponad 20%. Dość dzielnie utrzymywał się też Eurocash (+1,73%), którego kurs po raz kolejny w ostatnich tygodniach przymierzał się do okolic 62 zł i pod koniec sesji udało mu się to. Kroku próbowały dotrzymywać im Synthos (+1,86%), BRE (+1,64%) i PGE (+1,23%). Popyt na akcje JSW (+2,78%) utrzymał się do końca sesji i zamknął się w okolicach oporu na 75 zł. Zasięg wzrostu wykonał również z rana KGHM (-0,55%), który zmierzył się dziś ze strefą 130-131, lecz zakończył dzień zdecydowanie mniej imponująco.

d2ufhka

Lepszymi od oczekiwań wynikami za II kwartał pochwalił się dziś Lotos (-0,95%), lecz inwestorzy uznali, że jest to raczej okazja do realizacji zysków. Słabo w tym segmencie zaprezentowały się dziś GTC (-2,92%), Telekomunikacja (-1,49%), PZU (-0,86%) i PKN Orlen (-0,80%).

Indeksy mniejszych i średnich spółek sWIG80 i mWIG40 zachowały się nieco lepiej, notując wzrosty odpowiednio 1,35% i 0,64%. Wśród spółek z tego segmentu należy wyróżnić akcje Feerum (18,90%) New World Resources (12,77%), Impexmetalu (+10,90%), Vistuli (+7,19%) po informacji o przedterminowym wykupie obligacji o wartości 50 mln zł i Rafako (+5,83%). Akcje Banku BPH po lepszych wynikach wzrosły o 6%. Kurs akcji CD Projektu (+3,46%) pokonał na wykresie ostatnie szczyty. Natomiast do niezadowolonych z przebiegu sesji można zaliczyć akcjonariuszy Coal Energy (-8,00%), Redana (-3,85%), GetinNoble (-3,88%), Barlinka (-3,68%).

Bardzo cieszy postawa naszego rynku w ostatnim czasie, kiedy to zachowujemy relatywną siłę względem innych rynków. Wiele wskazuje jednak na to, że dotarliśmy na wykresie głównych indeksów do poziomów, gdzie wzrost nie może odbywać się tak beztrosko jak do tej pory i potrzebna będzie większa aktywność kupujących, aby móc go kontynuować. Inaczej czeka nas korekta.

Co ciekawe – WIG20 nie sforsował dziś linii pociągniętej przez szczyty z grudnia i czerwca, która znajduje się w okolicach 2460 pkt. W razie jej przebicia trzeba liczyć się testem szczytu z czerwca na poziomie 2512. Jeśli jednak dojdzie do realizacji scenariusza korekty, potencjalnym jej celem może być strefa 2330-2350 pkt.

d2ufhka

Jacek Siera

makler DM BZ WBK S.A.

| Źródłem danych są GPW, PAP, Reuters, GUS, NBP, DM BZ WBK S.A., prasa finansowa i internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d2ufhka

Podziel się opinią

Share
d2ufhka
d2ufhka