Problemy z przełamaniem 2296 - 2301 pkt.
Wracając jeszcze na wstępie do sesji poniedziałkowej warto przypomnieć, że w wyniku silnego ataku popytu, na FW20Z11 doszło do konfrontacji w rejonie ważnej zapory podażowej Fibonacciego: 2296 - 2301 pkt. (dokładnie rzecz ujmując mniej więcej w tym rejonie cenowym fala wzrostowa wytraciła swój impet).
12.10.2011 08:11
Jest to o tyle istotna kwestia, że właściwie przez całą wczorajszą sesję wymieniony zakres nadal ogrywał na wykresie kluczową rolę. Już bowiem w porannej fazie handlu kupujący podjęli próbę przełamania tej bariery, ale ostatecznie podaż zablokowała skutecznie inicjatywę byków. Kolejne próby również kończyły się niepowodzeniem. Trzeba jednak przyznać, że nasz rodzimy popyt – w stosunku do pozostałych rynków europejskich – wykazywał się zdecydowanie większą wolą walki. Notowania kontraktów konsekwentnie przebiegały jednak poniżej zakresu cenowego: 2296 – 2301 pkt.
Ostatecznie, na skutek nagłej zmiany sentymentu rynkowego w Eurolandzie, niedźwiedzie zdołały zainicjować silny ruch kontrujący na FW20Z11, co w konsekwencji doprowadziło do starcia popytu z podażą w okolicy pierwszej zapory popytowej Fibonacciego: 2252 – 2256 pkt. zbudowanej na bazie zniesienia 14.6%. Warto podkreślić, że popyt podjął tutaj działania obronne, tak więc bykom dość szybko udało się oddalić zagrożenie związane z możliwym wyłamaniem.
W końcówce sesji strona popytowa ponownie zaatakowała, ale również i ten atak okazał się mało skuteczny. W konsekwencji zamknięcie kontraktów uplasowało się poniżej strefy oporu: 2296 – 2301 pkt., a także poniżej poniedziałkowej ceny odniesienia (wypadło dokładnie na poziomie 2278 pkt., co stanowiło spadek wartości FW20Z11 wynoszący 0.48%). Trzeba zatem przyznać, że wczorajsza sesja miała stosunkowo nudny przebieg i dopiero w popołudniowej fazie handlu mieliśmy do czynienia ze wzrostem rynkowych emocji. Od strony technicznej niewiele się jednak zmieniło, choć z pewnością ważną informacją jest to, że obóz popytowy ma ewidentne problemy ze sforsowaniem: 2296 – 2301 pkt. Strefa okazała się zatem nieprzypadkowym rejonem na FW20Z11, tak więc nadal warto uważnie obserwować ten właśnie obszar cenowy.
Jak zwykle jednak samego dojścia kontraktów w okolice ważnej zapory podażowej raczej nie powinno traktować się jako bezpośredniego sygnału sprzedaży. W tym kontekście zwróciłbym uwagę na pierwszą zaporę popytową Fibonacciego (zakres: 2222 – 2227 pkt.) i dopiero w przypadku jej przełamanie pomyślał o otwarciu krótkich pozycji. Warto zwrócić uwagę, że w rejonie 2222 – 2227 pkt. przebiega także median line. Strefa posiada zatem ważne wzmocnienie, tak więc strona popytowa nie powinna tak łatwo dopuścić do jej przełamania (w wymienionym rejonie należy zatem spodziewać się wzrostu presji ze strony kupujących).
Wracając jeszcze do analizy zakresu: 2296 – 2301 pkt. należy przypomnieć, że koncentrują się tutaj projekcje symetrycznej, prospadkowej formacji ABCD. Nieco wyżej (zakres Fibonacciego: 2366 – 2374 pkt.) również mamy do czynienia z podobną sytuacją. Wspominam o tym, gdyż w/w przedział odgrywa według mnie równie istotną rolę jak znany nam już obszar cenowy: 2296 – 2301 pkt. Wydaje się, że dopiero w przypadku trwałego sforsowania tej właśnie przeszkody moglibyśmy mówić o ogromnym sukcesie byków. Obserwację wymienionej strefy połączyłbym z analogicznym obszarem cenowym na WIG-u 20: 2359 – 2364 pkt.
Problem jednak w tym, że kupujący nie potrafią jak na razie uporać się z węzłem podażowym: 2296 – 2301 pkt. Zaistniałą sytuację można z pewnością traktować jako wstępny sygnał wyczerpywania się presji popytowej na rynku. Potwierdzeniem zmiany sentymentu rynkowego w ujęciu krótkoterminowym byłoby jednak dopiero przełamanie zapory popytowej: 2222 – 2227 pkt.
Paweł Danielewicz
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |