Trwa ładowanie...
d2fyngq
d2fyngq
Defence24

Problemy z ulgą

Jeszcze dwa dni zostały osobom wychowującym dzieci na poinformowanie pracodawcy, że chcą korzystać z ulgi rodzinnej. Nie ma jednak oficjalnego druku oświadczenia. Wielu podatników nie wie, jak je złożyć
Share
d2fyngq

Nie ma oficjalnego druku oświadczenia dotyczącego ulgi rodzinnej. Wielu pracowników nie wie, jak je złożyć. Tymczasem do 10 stycznia trzeba poinformować o prawie do ulgi szefa, informuje "Gazeta Prawna".

Ulga rodzinna zależy od liczby wychowywanych dzieci. Na jedno można odliczyć 1145,08 zł, a potem mnożyć tę kwotę przez liczbę dzieci. Na razie nie wiadomo, ile osób zechce z niej skorzystać ani jaka ich część zdecyduje się rozliczać za pośrednictwem płatnika, a są to ci, którzy muszą złożyć pracodawcy oświadczenie w tej sprawie do 10 stycznia. Wiadomo tylko, że w 2006 r. w ten sposób rozliczyło się z PIT-6 504 091 osób. Z tego 5 848 487 osób za pośrednictwem organów rentowych, a 655 604 – zakładów pracy. Trudno też powiedzieć, ile ulga rodzinna będzie kosztowała budżet państwa. Według szacunków MF może to być ok. 7 mld zł, ale dokładnie będzie to wiadome w sierpniu, gdy zostaną podliczone zeznania za 2007 r.

Niewątpliwie korzystne jest to, że aby mieć prawo do ulgi, wystarczyło wychowywać dziecko choćby jeden dzień w roku, a zarobki można mieć z kraju lub z zagranicy. Jednak w tym drugim wypadku skorzystanie z preferencji możliwe jest tylko wtedy, gdy rodzic płaci PIT od wszystkich swoich dochodów w Polsce. Nie mają natomiast prawa do ulgi na dzieci rodzice korzystający z ryczałtu ewidencjonowanego czy 19-proc. podatku liniowego. Jeśli tylko jedno z nich rozlicza się w ten sposób, z ulgi skorzysta drugie. Gdy obydwoje – preferencja przepada.

d2fyngq

Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, żeby kwota odliczonej ulgi rodzinnej nie była wyższa niż podatek rodziców. Oznacza to, że nie wszyscy z niej skorzystają. Np. przy pensji brutto 2600 zł i jednym dziecku, gdy rodzic nie ma innych ulg, odliczy całą kwotę ulgi rodzinnej, tj. 1145,08 zł. Jego nadpłata po wyliczeniu wyniesie 1466 zł . Ale już przy takich samych zarobkach i dwójce dzieci nie uda mu się pomniejszyć podatku o całe 2290,16 zł (1145,08 zł x 2). PIT do zapłaty takiego rodzica wyniesie bowiem 2022 zł i tylko tyle będzie mógł sobie odliczyć.

Przede wszystkim jednak należy pamiętać o terminie 10 stycznia. Osoby, które z podatku rozliczać ma pracodawca, muszą poinformować go o tym, że chcą skorzystać z ulgi rodzinnej. Nie ma jednak żadnego wzoru dokumentu, na jakim powinni to zrobić. W ostatnich dniach coraz więcej pracowników szuka w tym względzie pomocy w swoich zakładach pracy. Te zaś często opracowują własne wzory i przekazują je zatrudnionym. Zwykle jednak są to większe firmy, mające własną obsługę prawną. Mniejsze nie są w stanie tego zrobić. Za treść oświadczenia odpowiada zaś podatnik. Może napisać je odręcznie, na zwykłej kartce papieru, ale powinno ono zawierać niezbędne dane. Należy do nich informacja o liczbie dzieci, kwocie odliczenia czy tym, że współmałżonek nie korzysta z ulgi na dzieci. Brak którejkolwiek z tych informacji oznacza ryzyko, że urząd skarbowy w przyszłości zakwestionuje oświadczenie. Dla pracodawcy natomiast różne druki to konieczność ich drobiazgowego sprawdzania. Gdyby miały jedną formę, byłoby to o wiele szybsze i
łatwiejsze.

W praktyce istotną kwestią będzie też to, w jaki sposób należy złożyć zeznanie. Dla tych, których rozliczy pracodawca, pozostanie to bez znaczenia. Natomiast osoby, które nie zdążą poinformować zakładu pracy o chęci korzystania z ulgi rodzinnej albo świadomie wybiorą indywidualne rozliczenie, muszą same odpowiednio wypełnić rubryki w drukach składanych w urzędach skarbowych do 30 kwietnia. Zarabiający w kraju muszą wykazać ulgę rodzinną w druku PIT-0, w części C, poz. 34 i 35 (gdy z ulgi korzysta podatnik) lub 36 (gdy korzysta z niej małżonek). Należy przepisać ją do PIT-37, część F, poz. 106 lub 107. Natomiast uzyskujący dochody z zagranicy wpisują ją do druku PIT-37, w części I, poz. 172 lub 173. Nie uwzględnia się ich natomiast w druku PIT-Z, pokazującego dochody spoza Polski.

Zobacz też:
<a href=""http://www.praca.wp.pl/kat,18453,title,Sedziowie-nie-moga-strajkowac,wid,9541530,wiadomosc.html target="_new">Sedziowie nie mogą strajkować
Ministerstwo dyskryminuje studentów?

d2fyngq

Podziel się opinią

Share
d2fyngq
d2fyngq