Produkcja przemysłowa w XI spadła rdr o 0,8 proc. - GUS (opinia, aktl.)
...
19.12.2012 | aktual.: 19.12.2012 15:08
dochodzą kolejne opinie #
19.12. Warszawa (PAP) - Produkcja przemysłowa w listopadzie spadła o 0,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,8 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo spadła w listopadzie rdr o 1,9 proc., a mdm spadła o 0,9 proc.
Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w listopadzie w ujęciu dwunastomiesięcznym wzrosła o 0,6 proc., natomiast w porównaniu z październikiem spadła o 3,4 proc.
Poniżej opinie:
KONRAD SOSZYŃSKI, BGŻ (e-mail)
"Dane (...) wbudowują się w scenariusz silniejszego niż do tej pory zakładał NBP spowolnienia, które obecnie w podobnym stopniu kreowane jest przez spadek popytu z kraju i zagranicy. Naszym zdaniem grudniowe dane okażą się być jeszcze gorsze (według wstępnych szacunków dynamika produkcji wyniosła -7,2 proc. rdr ). Tym samym sądzimy, że po styczniowej, niemal pewnej obniżce stóp, w lutym nastąpi kolejna.
Dane powyższe wpłynęły na przesunięcie krzywej dochodowości w dół o 3-4 pb. na całej długości krzywej. W perspektywie końca dnia spodziewamy się kontynuacji spadków dochodowości. Kurs EUR/PLN nie zmienił się".
PIOTR BUJAK, NORDEA BANK POLSKA (e-mail)
"Spadek dynamiki produkcji przemysłu potwierdza, że jej wyraźne odreagowanie w październiku było przejściowym zjawiskiem związanym z pozytywnym efektem różnicy w liczbie dni roboczych (2 więcej niż rok wcześniej). W listopadzie ten efekt był słabszy (1 dzień więcej niż przed rokiem), przyczyniając się do obniżenia dynamiki produkcji. Wyrównane sezonowe dane pokazały obniżenie rocznej dynamiki produkcji przemysłu do -1,9 proc. z 0,6 proc. w październiku.
Produkcja budowlana spadła w listopadzie w ujęciu rocznym o 5,3 proc. (...), potwierdzając, że ten sektor gospodarki pozostaje pod silną presją znacznego spadku aktywności inwestycyjnej w sektorze publicznym, wiążącego się w procesem konsolidacji fiskalnej oraz zakończeniem wielu dużym projektów infrastrukturalnych przed Euro 2012.
Przewidujemy, że w kolejnych kilku miesiącach dynamika produkcji przemysłowej pozostanie bardzo słaba (w grudniu, przy negatywnym efekcie dni roboczych, możliwy jest spadek o blisko 10 proc.). Dopiero od II kw. 2013 możliwa jest zmiana trendu przy odbiciu eksportu związanym ze spodziewaną przez nas poprawą koniunktury w strefie euro. Dynamika produkcji budowlanej może pozostać ujemna przez dłuższą część roku przy prognozowanym przez nas spadku inwestycji trwającym do III kw. przyszłego roku.
Uważamy, że ostatni zestaw danych (niższa od prognoz inflacja CPI, płace, zatrudnienie i produkcja przemysłowa) zwiększą skłonność członków RPP do dalszego łagodzenia polityki pieniężnej. Dlatego spodziewamy się, że umiarkowane jastrzębie z Rady poprą nie tylko kolejną obniżkę stóp o 25 pb w styczniu (zgodnie z ich dotychczasowymi deklaracjami w mediach), ale zagłosują również za kolejnymi dwoma obniżkami stóp po 25 pb w kolejnych miesiącach I kw. 2013, sprowadzając stopę referencyjną NBP do poziomu 3,5 proc.".
WOJCIECH MATYSIAK, PEKAO SA
"Spadek dynamiki produkcji przemysłowej w listopadzie względem października wynika m. in. z układu dni roboczych. W październiku mieliśmy 23 dni robocze (względem 21 dni roboczych w październiku ub.r.), natomiast w listopadzie 21 dni roboczych (względem 20 dni roboczych w listopadzie ub.r.). Oznacza to, że w październiku mieliśmy o 2 dni robocze więcej rdr, a w listopadzie tylko o 1 dzień roboczy więcej rdr.
Odczyt potwierdza spowolnienie aktywności w sektorze przemysłowym. Ostatni PMI wskazał na dalszy spadek zamówień, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Spodziewamy się, że skala spadku produkcji przemysłowej w grudniu będzie znacznie silniejsza. Oczekujemy, że dynamika produkcji rdr poprawi się w styczniu. Uważamy, że wyraźniejsze sygnały poprawy sytuacji w sektorze przemysłowym pojawią się dopiero w drugim kwartale przyszłego roku. Obecnie przedsiębiorstwa dostosowują poziom zapasów do malejącego popytu - uważamy jednak, że proces ten niedługo się zakończy. Nasze oczekiwania opieramy również na prognozowanym w 2013 roku ożywieniu koniunktury w gospodarce niemieckiej (wskazuje na to choćby dzisiejszy odczyt indeksu Ifo). Pomimo spodziewanej poprawy sytuacji, uważamy, że popyt inwestycyjny w przyszłym roku pozostanie na niskim poziomie.
Słabnący w ostatnich miesiącach popyt i coraz bardziej dotkliwa dla przedsiębiorstw presja konkurencyjna znajduje odzwierciedlenie w spadku dynamiki cen produkcji sprzedanej przemysłu. Inflacja PPI wyniosła w listopadzie -0,2 proc. mdm i -0,1 proc. rdr wobec 1,0 proc. rdr miesiąc wcześniej. Ważnym czynnikiem obniżającym wzrost cen produkcji są malejące ceny środków produkcji, surowców oraz paliw. Obniżaniu kosztów sprzyja także stabilny kurs walutowy oraz brak presji płacowej.
Dane o produkcji przemysłowej i inflacji PPI utwierdzą RPP w przekonaniu, że w styczniu należy po raz kolejny obniżyć stopy procentowe. Uważamy, że władze monetarne nie zdecydują się na obniżkę w skali większej niż 25 pb. Podtrzymujemy naszą prognozę, że w lutym RPP zrobi przerwę w cyklu obniżek, a na kolejną może zdecydować się w marcu, po zapoznaniu się z wynikami projekcji inflacyjnej". (PAP)
map/ ana/