Produkcja seryjna w budowanym w Rosji zakładzie płyt MDF może ruszyć w IV kw. '12
01.03. Warszawa (PAP) - Pfleiderer Grajewo liczy, że dopięcie finansowania projektu inwestycyjnego w Rosji nastąpi w tym półroczu. Jeśli uda się dotrzymać terminów, produkcja...
01.03. Warszawa (PAP) - Pfleiderer Grajewo liczy, że dopięcie finansowania projektu inwestycyjnego w Rosji nastąpi w tym półroczu. Jeśli uda się dotrzymać terminów, produkcja seryjna w budowanym tam zakładzie płyt MDF powinna ruszyć w ostatnim kwartale 2012 roku.
"By uruchomić finansowanie tego projektu potrzebujemy zgody banków finansujących Grajewo i Pflaiderer AG. W interesie wszystkich jest dokończenie tego projektu możliwie szybko. Chcemy dopiąć kwestię finansowania do końca tego półrocza. W najbliższych tygodniach powinniśmy pokazać, w jakim kształcie finansowanie zostanie uzgodnione" - powiedział dziennikarzom Rafał Karcz, członek zarządu spółki.
"Poszukujemy formuły, która nie zwiększy naszego ryzyka. Chodzi o znalezienie podmiotu, który za drobną opłatą ryzyko weźmie na siebie" - dodał prezes Wojciech Gątkiewicz.
Grajewo, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, będzie miało 50-proc. udział w projekcie. Ten udział, według zapowiedzi przedstawicieli spółki, nie zmniejszy się, mimo że nie wykluczają oni pozyskania do projektu inwestora branżowego lub finansowego.
Moce produkcyjne nowej fabryki mają wynieść 500.000 m sześc. płyt.
"Produkcja seryjna w nowym zakładzie mogłaby ruszyć w ostatnim kwartale 2012 roku. Jeśli chodzi o przyszły rok, ta fabryka będzie miała negatywny wynik. Rozruch zawsze oznacza straty" - poinformował Karcz.
Rynek wschodni przedstawiciele spółki oceniają jako bardzo perspektywiczny. W 2010 roku, po okresie spowolnienia rynkowego, nastąpił tam wzrost produkcji płyty wiórowej o 20,6 proc. rok do roku, a wzrost produkcji mebli o 11,4 proc.
"Rynek rosyjski jest bardzo obiecujący. Cechuje go dość duża dynamika wzrostu. Mamy dalsze plany rozwoju w tym kraju. Jest kilka możliwości inwestycyjnych, które rozważamy. Moglibyśmy je zrealizować w ciągu dwóch-trzech lat. Chodzi o budowanie łańcucha wartości" - powiedział Karcz.
W zeszłym roku zamrożony projekt rosyjski wygenerował koszty w wysokości ok. 30 mln zł.
W kraju w tym roku grupa wyda na inwestycje odtworzeniowe kilka milionów euro. Wydatki na ten cel zamierza stopniowo zwiększać, w miarę poprawy wyników finansowych. (PAP)
morb/ gor/