Prognoza kursu AUD/USD
W ostatnich dniach w notowaniach AUD/USD miały miejsce dynamiczne ruchy, które dostarczyły kilku mylnych krótkoterminowych sygnałów i ostatecznie nie wskazały kierunku dalszych zmian. W tym czasie powstał przedział wahań 0,98-1,00. Dopiero wybicie z niego powinno dać impuls do zdecydowanego ruchu.
26.01.2011 16:03
10-dniowa średnia ruchoma, która na przestrzeni ostatnich miesięcy często wyznaczała tempo zmian AUD/USD, w poprzednich dniach dość słabo się sprawdzała jako silna bariera. Fakt ten jednak nie powinien dziwić, biorąc pod uwagę wejście kursu w fazę konsolidacji. Mimo to, przy prognozowaniu krótkoterminowych zmian w dalszym ciągu warto zwracać uwagę na wskazaną średnią, bowiem okresy, w których dostarcza ona mylnych sygnałów są zwykle dość krótkie. Obecnie AUD/USD kształtuje się ponad jej poziomem, w związku z czym za nieco bardziej prawdopodobny należy uznać wzrost i wybicie górą z przedziału 0,98-1,00.
Na wykresie dziennym kursu AUD/USD można dostrzec formację głowy z ramionami. Jej linia szyi przebiega na poziomie 0,98, a całe prawe ramię zawiera się we wskazanym kanale 0,98-1,00, co zwiększa znaczenie tego zakresu wahań. Choć skala formacji nie jest na tyle duża, by odwrócić trend wzrostowy, to jednak może ona dać sygnał do silniejszej korekty spadkowej w kierunku dołka z przełomu listopada i grudnia. Obecnie jednak kurs jest bliżej zanegowania tej formacji, co miałoby miejsce po trwałym wyjściu ponad 1,00.
Za wzrostem kursu AUD/USD przemawia w dalszym ciągu sytuacja w notowaniach indeksu dolara. Indeks ten wybił się dołem z półtoramiesięcznego kanału konsolidacji, co daje mu potencjał do przynajmniej 3-procentowego spadku. Jak na razie odnotował on zniżkę o niespełna 1,5 proc. Dzisiaj w godzinach wieczornych zmienność w notowaniach USD podwyższy publikacja komunikatu po posiedzeniu amerykańskich władz monetarnych.
W ostatnim czasie negatywną presję w notowaniach dolara australijskiego tworzyły fundamentalne czynniki krajowe. Najpierw szkodziły mu informacje o szkodzącej eksportowi powodzi. W bieżącym tygodniu z kolei negatywnie na wartość AUD oddziaływały zdecydowanie niższe od prognoz, kwartalne dane z Australii o inflacji producentów (PPI) i konsumentów (CPI). Dane te zmniejszyły szansę na rychłą kolejną podwyżkę stóp procentowych w Australii. Obecnie uczestnicy rynku spodziewają się, iż nastąpi ona najwcześniej w połowie roku. Zwykle czynniki krajowe mają jedynie krótkoterminowy wpływ na notowania AUD. W średnim okresie o losach tej pary walutowej powinny decydować wydarzenia na zagranicznych rynkach, w tym przede wszystkim na rynku surowców i w notowaniach dolara amerykańskiego. Ostatnie dni przyniosły korektę w notowaniach surowców, której negatywne oddziaływanie na parę AUD/USD zostało jednak w pewnym stopniu zrównoważone przez słabość USD względem głównych walut. Odreagowanie na rynku surowców może się jeszcze
nieco przeciągnąć w czasie szkodząc notowaniom AUD, jednak w dłuższym terminie zachowują one potencjał wzrostowy.
Prognozy:
Jutro (czwartek): 0,9960
Za tydzień: 0,9950
Tomasz Regulski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.