Trwa ładowanie...
d1u3zhb

Prognozy KE wspierają wyjście Polski z procedury nadmiernego deficytu w '13 - źródło w MF

07.11. Warszawa (PAP) - Jesienne prognozy Komisji Europejskiej pokazują, że realny jest cel rządu, czyli wyjście Polski z procedury nadmiernego deficytu w 2013 roku - poinformowało...
Share
d1u3zhb

07.11. Warszawa (PAP) - Jesienne prognozy Komisji Europejskiej pokazują, że realny jest cel rządu, czyli wyjście Polski z procedury nadmiernego deficytu w 2013 roku - poinformowało PAP źródło w Ministerstwie Finansów.

"KE ocenia perspektywy zejścia z deficytem sektora finansów publicznych w Polsce tak jak MFW i Ministerstwo Finansów. Prognozy są wsparciem dla naszego celu jakim jest wyjście w procedury nadmiernego deficytu w 2013 roku" - powiedziała PAP osoba z resortu finansów, pragnąca zachować anonimowość.

"W ramach oceny czy dany kraj wypełnia kryteria odejmuje się od deficytu koszty reformy emerytalnej, które są szacowane na około 0,6 pkt proc. PKB. Z perspektywy zdjęcia procedury istotne jest również, że według Komisji, deficyt sektora finansów publicznych będzie na ścieżce obniżania się" - dodała.

d1u3zhb

Komisja Europejska podniosła w środę prognozę deficytu sektora finansów publicznych do 3,4 proc. PKB w tym roku i 3,1 proc. w przyszłym wobec odpowiednio 3,0 i 2,5 proc. PKB prognozowanych wiosną. KE ocenia również, że Polska w 2014 roku zejdzie z deficytem do 3 proc. PKB.

Jednocześnie Komisja obniżyła prognozy polskiego wzrostu PKB w 2012 r. do 2,4 proc. i do 1,8 proc. w 2013 roku. W maju KE prognozowała odpowiednio 2,7 i 2,6 proc.

Rząd w tegorocznej aktualizacji programu konwergencji zakładał, że 2012 roku uda się obniżyć deficyt do 2,9 proc., a w przyszłym do 2,2 proc. Obecnie przedstawiciele resortu finansów mówią, że w tym roku będzie on na poziomie 3,4 proc., w przyszłym będzie się zbliżał do 3 proc. (PAP)

bg/ jtt/

d1u3zhb

Podziel się opinią

Share
d1u3zhb
d1u3zhb