Trwa ładowanie...

Program 500+. Piątek to ostatni dzień, aby dostać 1500 zł na dziecko

Aby otrzymać wyrównanie świadczenia za kwiecień, maj i czerwiec wniosek o 500+ należy złożyć do 1 lipca włącznie.

Program 500+. Piątek to ostatni dzień, aby dostać 1500 zł na dzieckoŹródło: Eastnews, fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
d9kriyn
d9kriyn

Aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem za kwiecień, maj i czerwiec, wniosek o 500+ należy złożyć do 1 lipca włącznie. Po tym terminie będzie ono wypłacane na bieżąco i dotyczyć jedynie danego miesiąca.

Wniosek o 500+ składa się tylko raz w roku. Jeśli dokument wpłynie do 10. danego miesiąca, to decyzja i ewentualne świadczenie przyznane zostanie do końca tego miesiąca. Wydana decyzja obowiązuje do 30 września 2017 r. Czyli licząc od początku programu - 1 kwietnia, ważna będzie przez półtora roku. Przez ten czas pieniądze są przekazywane beneficjentom programu, bez konieczności składania kolejnych wniosków.
500 zł miesięcznie przysługuje, niezależnie od dochodu, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi), wsparcie przysługuje także na pierwsze dziecko. Świadczenia wypłacane są przez samorządy.

Wniosek podzielony jest na dwie części. Aby dostać 500 zł, w pierwszej kolejności należy wpisać dane osobowe rodzica (m.in. imię, nazwisko, adres zamieszkania, obywatelstwo itp.). W drugim natomiast powinny znaleźć się dane dziecka lub dzieci, czyli ich imiona i nazwiska, numery PESEL, datę i miejsce narodzin, a także ich obywatelstwo i stan cywilny.

Poza dwoma częściami formularza osoby chcące otrzymać pieniądze także na pierwsze dziecko muszą złożyć oświadczenie o dochodach. Co trzeba będzie do niego wpisać? Tylko i wyłącznie dochody jakich nie mamy wpisanych do rocznego rozliczenia podatkowego.

Dane z urzędów skarbowych gminy ściągną sobie same. W oświadczeniu o dochodach podać trzeba więc np. ile wyniosły dochody z gospodarstwa rolnego, renty, emerytury i zasiłki kombatanckie, pieniądze zarobione poza Polską, alimenty, diety, ekwiwalenty za deputaty węglowe, pomoc socjalna, stypendia (studenckie, doktoranckie, sportowe, szkolne). Wszystko na temat 500+ przeczytasz w Kompendium Wiedzy Money.pl.

d9kriyn

500 złotych na dziecko to pokaźny wzrost dochodów, który pomógłby łatwiej znieść ciężar zadłużenia kredytobiorcom. Jak liczyliśmy już w money.pl, gdyby banki zdecydowały się uznawać dodatkowe pieniądze przy wyliczaniu zdolności kredytowej, rodzina z trójką dzieci mogłaby liczyć na kredyt większy o 209 tys. zł i mieszkanie większe nawet o 57 metrów kwadratowych.
Jednak dodatkowe pieniądze z programu Rodzina 500+ pozostaną bez znaczenia przy obliczaniu zdolności kredytowej klientów, chcących zadłużyć się na zakup mieszkania. Banki uważają, że to "niestabilny dochód", bo w najlepszym przypadku przysługuje przez 18 lat, czyli i tak znacznie mniej niż przeciętny okres kredytowania. A te, które się wyłamują - jak PKO BP czy mBank - dochód ten będą uwzględniać, ale tylko w krótkoterminowych kredytach gotówkowych. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Do tej pory w całej Polsce złożono już ponad 2,5 mln wniosków o świadczenie 500 +. Szacowano, że uprawnionych jest 2,7 mln rodzin, jednak resort spodziewał się, że wniosków będzie więcej - niektórzy popełnili błędy i składali wnioski powtórnie, wnioskowali również nieuprawnieni. Wydano ok. 1,6 mln decyzji, wypłacono ok. 4,5 mln świadczeń na ponad 2,23 mld zł.

d9kriyn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9kriyn