Trwa ładowanie...

Program ,,Czyste Powietrze". Rusza kolejny nabór dla gmin

Gminy, które dotychczas nie dołączyły do programu "Czyste Powietrze", będą mogły teraz do niego przystąpić - przekazał PAP wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że mogą one otrzymać 35 tys. zł na tworzenie punktów konsultacyjnych dla mieszkańców.

Gminy, które dotychczas nie podpisały porozumienia o współpracy w ramach programu „Czyste Powietrze” mogą już zgłaszać chęć udziału Gminy, które dotychczas nie podpisały porozumienia o współpracy w ramach programu „Czyste Powietrze” mogą już zgłaszać chęć udziału Źródło: East News, fot: Przemek Swiderski/REPORTER
d3kgn0n
d3kgn0n

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski przekazał, że dotychczas 86 proc. gmin w Polsce podpisało porozumienia z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej dotyczące współpracy przy realizacji programu "Czyste Powietrze".

Teraz otwieramy kolejny nabór dla samorządów, które do tej pory z nami nie współpracowały - poinformował Mirowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zmiany w programie "Czyste powietrze". Nacisk na osoby mniej zamożne

,,Czyste Powietrze". Nowy nabór dla gmin

Jak dodał, program "Czyste Powietrze" cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Podkreślił, że dzięki realizacji programu, gminy mają realny wpływ na poprawę jakości powietrza na swoim terenie.

Wpływ na to ma także uproszczenie procesu aplikowania o środki finansowe jak i rozliczenia zrealizowanej inwestycji - podał wiceszef NFOŚiGW.

Na początku lipca zarząd Narodowego Funduszu wyraził zgodę na finansowanie punktów konsultacyjno-informacyjnych w kolejnym roku obowiązywania zachęt dla gmin. Określono też zasady pokrywania kosztów ponoszonych przez gminę oraz wzór aneksów do porozumień już zawartych. Na początku lipca zarząd Narodowego Funduszu wyraził zgodę na finansowanie punktów konsultacyjno-informacyjnych w kolejnym roku obowiązywania zachęt dla gmin. Określono też zasady pokrywania kosztów ponoszonych przez gminę oraz wzór aneksów do porozumień już zawartych.

Baza wiedzy dla gmin

NFOŚiGW za pośrednictwem wojewódzkich funduszy ochrony środowiska przekazuje środki do gmin, za które uruchamiają one punkty konsultacyjno-informacyjne dla mieszkańców. Można tam uzyskać informacje o programie "Czyste Powietrze" i pomoc w wypełnianiu wniosków o dotacje. Na miejscu można też złożyć dokument.

d3kgn0n

Maksymalnie gmina może otrzymać 35 tys. zł na prowadzenie takiego punktu. Na kolejny rok funkcjonowania gminnych punktów "Czystego Powietrza", NFOŚiGW zarezerwował blisko 87 mln zł.

Wiceszef Funduszu przypomniał, że w ramach umów z gminami otrzymują one 150 zł za każdy złożony wniosek przez mieszkańca na podwyższony lub najwyższy poziom dofinansowania (z wystawionym zaświadczeniem o dochodach), a także 50 zł za wniosek o podstawowy poziom dofinansowania inwestycji termomodernizacyjnej.

Mirowski dodał, że gmina otrzyma również 25 zł, jeśli pracownik samorządu poinformuje wnioskodawcę o możliwości złożenia wniosku o dofinansowanie na częściową spłatę kapitału kredytu w banku, który przystąpił do programu. Na ten cel zarezerwowano ponad 121 mln zł.

Jest to ryczałt za złożone wnioski w wysokości 150 zł po wypłacie końcowej na rzecz beneficjenta, za przekazany za pośrednictwem gminy do WFOŚiGW wniosek o płatność końcową - wskazał wiceprezes.

Najaktywniejsze samorządy uczestniczące w programie, czyli te, na których terenie składanych jest najwięcej wniosków o dotacje przez mieszkańców, otrzymują dodatkowe środki w łącznej wysokości 25 mln zł. Mirowski poinformował, że ostateczny termin na zawarcie porozumienia lub aneksu do porozumienia na nowych zasadach upływa 31 grudnia 2023 r.

Operatorzy programu mają pokierować mieszkańców przez inicjatywę "Czyste Powietrze", od informowania ich o programie, poprzez pomoc w wypełnieniu i złożeniu wniosku o dotację, wsparcie w przeprowadzeniu procesu inwestycyjnego dofinansowanego w ramach programu oraz pomoc w rozliczeniu zrealizowanego zadania.

d3kgn0n

Celem programu "Czyste Powietrze" jest wymiana przestarzałych pieców grzewczych, tzw. kopciuchów na te bardziej ekologiczne, by ograniczyć zjawisko niskiej emisji, której efektem jest smog. Oprócz dotacji do kupna nowego pieca pieniądze można otrzymać też na termomodernizację domów jednorodzinnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3kgn0n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kgn0n