Trwa ładowanie...

Program Rodzina 500 plus. Mija pierwszy miesiąc działania

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej ma dziś podsumować pierwszy miesiąc funkcjonowania programu "Rodzina 500" Plus. Głównym celem programu, który wszedł w życie 1 kwietnia tego roku jest poprawa sytuacji demograficznej Polski.

Share
Program Rodzina 500 plus. Mija pierwszy miesiąc działania
Źródło: PAP, fot: PAP/Leszek Szymański
d452qsj

Złożono już ponad 2 mln wniosków o świadczenia z programu 500 plus - poinformowała szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska, która w czwartek podsumowała pierwszy miesiąc funkcjonowania programu. Jak dodała, najwyższe świadczenie adresowane do jednej rodziny to 6 tys. zł.

- To naprawdę imponujący rezultat - oceniła podczas konferencji prasowej Rafalska. - To ok. 75 proc. wniosków, na które liczymy - dodała. Według szacunków resortu uprawnionych do świadczenia jest 2,7 mln rodzin.

Poinformowała również, że ok. 1,5 mln to wnioski złożone w gminach, a 472 tys. złożono online, z tego 95 proc. za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Jak powiedziała, w ostatnim czasie tempo składania wniosków drogą online nieco spadło - ta łatwo dostępna droga najchętniej wykorzystywana była w pierwszym okresie po uruchomieniu programu.

d452qsj

Rafalska odkreśliła, że dotychczas wydano już ponad 400 tys. decyzji o przyznaniu świadczenia i wypłacono już ponad 127 mln zł.

Minister zapewniła, że program jest na bieżąco monitorowany i rząd stara się od razu reagować na pojawiające się problemy. - Nie popadamy w samozadowolenie, wszystkie te kwestie, które mogą jawić się problemem, szczegółowo natychmiast analizujemy i monitorujemy - powiedziała.

Wiceminister rodziny Bartosz Marczuk poinformował, że resort podjął już starania, by zabezpieczyć pieniądze z programu 500 plus przed egzekucją komorniczą z konta bankowego. Jak zaznaczył, co do zasady środki te nie podlegają egzekucji komorniczej, jednak gdy wpłyną na konto mogą zostać zajęte, ponieważ komornik może nie wiedzieć, skąd pochodzą. - W związku z tym już trzy tygodnie temu podjęliśmy decyzję, że tę sprawę rozwiążemy sami. W porozumieniu ze Związkiem Banków Polskich i gminami doskonaliliśmy takiej operacji, że wszystkie banki w Polsce otrzymały od nas informację o tym, z jakich kont gminy wypłacają pieniądze, zobowiązaliśmy też wszystkie gminy w Polsce, żeby do tytułu przelewu wpisywały, że środki pochodzą z programu 500 plus - wyjaśnił.

- Ta koniunkcja tych dwóch rzeczy pozwala technicznie rozwiązać problem ewentualnej egzekucji pieniędzy z konta bankowego. W tej chwili jesteśmy na etapie wdrażania tego projektu w życie. Mamy deklarację od banków, że na przełomie kwietnia i maja ta kwestia zostanie załatwiona - dodał wiceminister.

d452qsj

Podobny zapis znalazł się w prezydenckim projekcie noweli Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, odnoszącego się do programu 500 plus. Jedna z projektowanych w nim zmian wyłącza te świadczenia spod egzekucji komorniczej prowadzonej z rachunku bankowego. Poza tym projekt ma wyraźnie wskazać, że świadczenie wychowawcze nie wpływa na zakres obowiązku alimentacyjnego i nie może być podstawą do obniżania alimentów na dziecko. Projekt trafił do Sejmu w zeszłym tygodniu. MRPiPS uznało to za przejaw troski prezydenta o właściwe wdrażanie programu.

Rafalska dodała, że najwięcej wniosków złożono w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim.

Poinformowała, że dotychczas najwyższe świadczenie adresowane do jednej rodziny wyniosło 6 tys. zł; są również rodziny, które dostają po 5-5,5 tys. zł. Jej zdaniem pokazuje to, że największymi beneficjentami programu są rodziny wielodzietne. Podkreśliła, że 500 plus to radykalna poprawa sytuacji materialnej tych rodzin.

Marczuk dodał, że ok. połowa pieniędzy z całego programu trafia do rodzin, które mieszczą się "w pierwszych trzech decylach dochodowych" - To świadczy o tym, jak ten program był niezwykle potrzebny. Będzie powodował fenomenalne obniżenie zagrożenia ubóstwem - ocenił.

d452qsj

Rafalska powiedziała, że program ma bardzo szerokie oddziaływanie, nie tylko jeśli chodzi o realną poprawę sytuacji materialnej rodzin. Jak wskazała, pojawiają się sygnały, że rodzice zaczynają bardziej interesować się dziećmi umieszczonymi w pieczy zastępczej. - Nie chcę powiedzieć, że głównie z powodu czynnika materialnego i proszę się nie obawiać, że z powodu 500 plus ktoś będzie zabierał dzieci z pieczy zastępczej, bo nie ma takiej możliwości - trzeba spełnić określone warunki. Jednak jest sytuacja, w której rodzice zaczynają się bardziej interesować dziećmi, co do których mieli ograniczone albo zabrane prawa rodzicielskie - mówiła.

Dodała, że znane są również sytuacje, podnoszenia pensji pracownikom w marketach - najczęściej kobietom, obawiając się o ich zatrudnienie. Jak oceniła jest to efekt zupełnie odwrotny niż ten, którego niektórzy się obawiali - nie dezaktywizacja zawodowa kobiet, ale wzrost wynagrodzeń i pewność zatrudnienia.

- Są też głosy, że po raz pierwszy Polacy będą mogli oszczędzać, bo 25 proc. rodzin deklaruje chęć zabezpieczania dzieci na przyszłość. Dotychczas oszczędności Polaków były niewielkie, bo z tych ograniczonych budżetów trudno było wykroić coś na zabezpieczenie przyszłości dzieci - mówiła.

Minister przypomniała, że przy ustalaniu dochodu uprawniającego do świadczenia na pierwsze dziecko brane są pod uwagę dochody z 2014 r. Jak wyjaśnił Marczuk, było to konieczne z tego względu, że gdy program wchodził w życie - 1 kwietnia - nie było możliwości by wziąć pod uwagę rok poprzedni, ponieważ nie było jeszcze rozliczeń podatkowych. Od przyszłego roku - jak podkreślił - będzie już brany pod uwagę dochód z roku poprzedniego, ponieważ co do zasady okres rozliczeniowy będzie trwał od 1 października do 30 września następnego roku. Jedynie pierwsza decyzja wydawana jest na okres dłuższy - od 1 kwietnia do 30 września 2017 r., aby nie było trzeba składać wniosków dwukrotnie w ciągu jednego roku.

d452qsj

Marczuk zaznaczył, że w tym roku 2014 r. jest rokiem bazowym, ale jeśli komuś zmieniła się sytuacja, np. podjął lub stracił pracę, musi to zaktualizować o dochód uzyskany lub utracony. Jak dodał, dochodem utraconym jest istotna zmiana sytuacji, ale nie jest nim np. obniżka pensji; natomiast alimenty czy świadczenia z funduszu alimentacyjnego, które otrzymywało się w 2014 r., ale w 2015 r. już nie, mogą stanowić dochód utracony.

Program "Rodzina 500 plus" ruszył 1 kwietnia. Zgodnie z jego zapisami świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie wypłacane jest na każde drugie i kolejne dziecko. W przypadku dochodu poniżej 800 zł netto na osobę, rodzina otrzyma wsparcie także na pierwsze dziecko. Dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne kryterium dochodowe wynosi 1200 zł.

d452qsj

Podziel się opinią

Share
d452qsj
d452qsj