"Projekt Nord Stream wkracza w gorącą fazę"
Po rosyjsko-ukraińskim sporze gazowym
konsorcjum budujące Gazociąg Północny (Nord Stream) pod Bałtykiem
chce jak najszybciej rozpocząć oficjalne starania o pozwolenia na
inwestycję - podaje w piątek niemiecki dziennik "Die Welt".
Według gazety, należące do konsorcjum koncerny - rosyjski Gazprom, niemieckie E.ON Ruhrgas i BASF oraz holenderska Gasunie - oceniają, że nadszedł korzystny moment do rozpoczęcia procedur.
"Liczą one na to, że dzięki dezorientacji zachodnioeuropejskich polityków i odbiorców gazu odnośnie bezpieczeństwa energetycznego, odpowiednie władze w krajach nad Morzem Bałtyckim szybko przybiją stemple na pozwoleniach na realizację kontrowersyjnego i wartego miliardy euro projektu" - pisze "Die Welt".
Gazeta cytuje dyrektora wykonawczego rosyjsko-niemieckiej spółki Wingas Rainera Seele, który stwierdził niedawno, że "jedynym pewnym krajem tranzytowym jest Morze Bałtyckie".
_ Problemy z tranzytem przez Ukrainę powinny przekonać ostatnich wątpiących w Szwecji, Polsce i krajach bałtyckich, że bezpośrednie połączenie UE ze źródłami gazu ziemnego na Syberii jest ubezpieczeniem na życie _ - powiedział Seele.
Rzecznik Nord Stream Jens Mueller powiedział w piątek PAP, że niezależnie od konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, inwestorzy byli i są zainteresowani "niezakłóconym i szybkim" przeprowadzeniem procedur związanych z pozwoleniami na budowę gazociągu.
_ Nie ma to bezpośredniego związku ze sporem gazowym między Rosją a Ukrainą _- powiedział Mueller.
Potwierdził, że w najbliższych tygodniach złożone w Danii i Finlandii zostaną wnioski o konieczne pozwolenia dotyczące inwestycji. Procedury te rozpoczęto już w Szwecji, Niemczech i Rosji.
Trasa planowanego gazociągu przebiegać ma przez wody terytorialne albo wyłączne strefy ekonomiczne tych pięciu państw. Jednak zgodnie z oenzetowską konwencją z Espoo o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym kraje te są zobowiązane do poinformowania swoich sąsiadów - w tym przypadku Polski i państw bałtyckich - o możliwych skutkach inwestycji dla ich środowiska naturalnego.
_ W przypadku udowodnionych konsekwencji dla środowiska krajów sąsiednich, państwa te będą mogły one postawić pewne żądania odnośnie projektu _ - wyjaśnił Mueller.
Dodał, że dokument o wpływie Gazociągu Północnego na środowisko naturalne państw sąsiednich gotowy ma być w lutym.
Według obecnych planów, przesył rosyjskiego gazu rurociągiem biegnącym po dnie Bałtyku rozpocznie się w 2011 roku. Koszt inwestycji szacowany jest na 7,4 miliarda euro.
Anna Widzyk