Projekt ustawy dotyczącej spreadów - do komisji finansów

W czwartek odbyło się w Sejmie drugie czytanie wspólnego projektu PO, PSL i SLD dotyczącego spreadów walutowych. Projekt został skierowany ponownie do komisji finansów, ponieważ poprawkę do niego wniosło PSL.

Projekt ustawy przewiduje, że kredytobiorca zadłużony w walucie obcej, np. w szwajcarskim franku, będzie mógł spłacać raty kredytu - w kasie lub przelewem - bezpośrednio walutą kupioną np. w kantorze lub innym banku, w którym kosztuje ona mniej. Bank nie mógłby żądać w takim przypadku dodatkowych opłat czy prowizji, ani aneksów do umowy, jak to się dzieje obecnie. Zmiany miałyby objąć nowe kredyty oraz umowy kredytowe już zawarte, w części niespłaconej do dnia wejścia w życie ustawy. Ponadto w umowie kredytowej musiałaby zostać zapisana wartość spreadu, po którym bank będzie sprzedawał klientowi walutę.

Zgodnie z projektem ustawy, zmiany odnosiłyby się nie tylko do nowych kredytów walutowych, ale też do kredytów już zawartych, które nie zostały jeszcze całkowicie spłacone - w tej części, która pozostała do spłacenia. Jak powiedział w czwartek w Sejmie Sławomir Neumann (PO), ma nadzieję, że na tym posiedzeniu Sejmu ustawa zostanie przyjęta.

Pozytywnie o projekcie wyraził się wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. - Z aprobatą odnosimy się do propozycji przewidującej ułatwienia przy spłacie kredytów indeksowanych (...) do spłaty ich bezpośrednio w walucie. Naszym zdaniem projekt zasługuje na poparcie - powiedział w Sejmie Radziwiłł.

Wiesław Rygiel (PSL) stwierdził, że problem jest ważki, bo dotyczy 700 tys. kredytobiorców. - Poprzez przyjęcie proponowanych zmian zerwiemy z tym złym, nagannym zjawiskiem (...) w obecnych stosunkach kredytowych - powiedział. Jak dodał, w niektórych bankach spready dochodziły nawet do 12 proc.

- PSL będzie pozytywnie oceniał projekt, będzie głosował za nim i przeciwko wnioskom mniejszości, z uwagi na to, że są one nie konstytucyjne - powiedział Rygiel.

Jego klub zgłosił jednak poprawkę. Odnosi się ona do 14-dniowego okresu, przed dniem płatności raty kredytu, kiedy kredytobiorca musi zgłosić bankowi chęć zmiany waluty, w której będzie spłacał ratę. PSL chce usunąć z projektu ustawy ten termin.

Jarosław Stawiarski (PiS) poinformował, że jego klub zgłosił poprawki mniejszości. Będą one głosowane wraz z całym projektem ustawy i poprawką PSL.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)