Trwa ładowanie...
d13lmx5
d13lmx5

Projekt utrzymania dotychczasowej kwoty wolnej od podatku - do komisji (krótka)

Sejm nie zgodził się z wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu poselskiego projektu nowelizacji ustaw o PIT i CIT, utrzymującego w 2016 i 2017 roku dotychczasową kwotę wolną od podatku i opodatkowującego Fundusze Inwestycyjne Zamknięte.
Share
d13lmx5

Sejm nie zgodził się z wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu poselskiego projektu nowelizacji ustaw o PITi CIT, utrzymującego w 2016 i 2017 roku dotychczasową kwotę wolną od podatku i opodatkowującego Fundusze Inwestycyjne Zamknięte.

Wniosek taki złożyły kluby PO i Nowoczesna, a kluby Kukiz'15 i PSL zapowiedziały poparcie go. W głosowaniu za odrzuceniem w pierwszym czytaniu głosowało 176 posłów, przeciw było 226, a wstrzymało się dwóch posłów.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się jeszcze w piątek rano. Zawiera on zapisy dostosowujące prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku, który orzekł wtedy, że brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku jest niezgodny z konstytucją. Dał czas na zmianę prawa do 1 grudnia 2016 roku.

d13lmx5

Złożony przez posłów PiS projekt przesądza jednak, że dotychczasowa kwota wolna zostanie utrzymana w obecnym oraz w 2017 roku. Natomiast 1 stycznia 2018 roku, jak mówił sprawozdawca Sylwester Tułajew (PiS), wejdą nowe przepisy o jednolitym podatku, które w nowy sposób uregulują kwotę wolną.

"Obietnica PiS poniesienia kwoty wolnej jest aktualna; zrealizujemy to, na wszystko jednak trzeba czasu" - powiedział.

Projekt wprowadza też opodatkowanie podatkiem CIT Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych (FIZ), co ma dać budżetowi nawet do 2,5 mld zł rocznie.

FIZ bowiem - jak tłumaczył Tułajew - są wykorzystywane do zarządzania majątkiem przez podatników dysponujących znacznym kapitałem, którzy wykorzystują je często do optymalizacji podatkowej.

d13lmx5

Obie części projektu zostały wyjątkowo ostro skrytykowane przez opozycję, która domagała się odrzucenia dokumentu w pierwszym czytaniu.

"W tej ustawie mówicie: mamy w nosie TK, nie będziemy dawać pieniędzy tym, którym się należą" - komentowała Izabela Leszczyna (PO). Przekonywała, że jeśli ustawa wejdzie w życie, "za rok nie będzie w Polsce funduszy inwestycyjnych", więc nie będzie czego opodatkowywać. A właśnie przecież fundusze i wnoszony przez nie kapitał mają być istotnym elementem tzw. planu Morawieckiego - mówiła.

d13lmx5

Podziel się opinią

Share
d13lmx5
d13lmx5