Trwa ładowanie...
dj07bpp

Prokuratura umorzyła śledztwo ws. prywatyzacji PKL

Prokuratura Okręgowa w Krakowie umorzyła śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy procesie prywatyzacji Polskich Kolei Linowych - poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka prokuratury Bogusława Marcinkowska.

dj07bpp
dj07bpp

- Śledczy nie stwierdzili znamion czynu zabronionego. Decyzja ta jest prawomocna - dodała Marcinkowska.

Polskie Koleje Linowe należące do PKP SA zostały sprzedane w maju zeszłego roku powołanej przez podhalańskie samorządy spółce Polskie Koleje Górskie (PKG) za 215 mln zł. Większościowym akcjonariuszem PKG jest fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners, który w momencie finalizacji transakcji objął ponad 98 proc. akcji. Reszta akcji trafiła do samorządów, które powołały spółkę, są to miasto Zakopane oraz gminy Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin.

Zawiadomienie w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przy rozstrzygnięciu procesu prywatyzacji na korzyść PKG złożyli posłowie Solidarnej Polski - Arkadiusz Mularczyk i Edward Siarka oraz przewodniczący Rady Miasta Zakopanego Jerzy Zacharko. Zawiadomienie dotyczyło przekroczenia uprawnień przysługujących funkcjonariuszom publicznym oraz niedopełnienia nałożonych na nich obowiązków służbowych i działania na szkodę interesu publicznego. Sygnatariusze zawiadomienia zwracali uwagę, że spółka gmin PKG nie miała kapitału pozwalającego na złożenie najwyższej oferty. Ponadto Rada Miasta Zakopanego nie wyraziła zgody na emitowanie w przyszłości akcji PKG, co zapowiedziały władze tej spółki.

W listopadzie ubiegłego roku do prokuratury wpłynęły dwa inne zawiadomienia o podejrzeniu usiłowania dokonania przestępstwa nadużycia zaufania w obrocie gospodarczym przez funkcjonariuszy publicznych ze szkodą dla Skarbu Państwa. Drugie zawiadomienie dotyczyło możliwości popełnienia przestępstwa przy działaniach związanych z prywatyzacją PKL. Wszystkie zawiadomienia w sprawie prywatyzacji PKL zostały umorzone.

Przez nabycie akcji PKL spółka PKG stała się właścicielem m.in. kolei krzesełkowej na Kasprowy Wierch oraz innych wyciągów narciarskich w Zakopanem, Zawoi, Międzybrodziu Żywieckim, Szczawnicy oraz Krynicy.

dj07bpp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj07bpp