Promyk nadziei dla Grecji
Nowo utworzony grecki rząd pod kierownictwem premiera Papandreu uzyskał wotum zaufania, co przybliżyło szansę na uzyskanie przez Grecję międzynarodowej pomocy. Rynki będą czekały jeszcze na głosowanie nad pakietem oszczędnościowym, które odbędzie się pod koniec czerwca, a także posiedzenie Ecofinu zaplanowane na 3 lipca.
22.06.2011 10:58
Uzyskanie wotum zaufania przez grecki rząd przyczyniło się do znacznej poprawy nastrojów na giełdach. Na rynku walutowym obserwowaliśmy również dalsze umocnienie euro, a techniczny obraz na wykresach o krótszym interwale czasowym sprzyja aprecjacji europejskiej waluty.
Uspokojenie sytuacji wokół Grecji powinno na chwilę odwrócić uwagę rynków od problemów tego kraju. Dziś gro uwagi będzie zwrócone w stronę konferencji prasowej Fed i decyzji FOMC w sprawie stóp procentowych. Stopy pozostaną na niezmienionym poziomie. Analitycy spodziewają się jednak, że bank centralny obniży prognozy dla wzrostu gospodarczego po serii kiepskich danych makroekonomicznych publikowanych w ostatnim czasie. Fed najprawdopodobniej zaznaczy jednak, że spowolnienie jest tymczasowe i wzrost przyśpieszy w drugiej połowie roku.
W dniu dzisiejszym opublikowane zostały również notatki z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Tylko dwóch członków MPC (Dale, Weale) głosowało za podwyżką stóp procentowych o 25pb, podczas gdy siedmiu postulowało za niezmienianiem kosztu pieniądza. Wysoka inflacja w parze w wyraźnym spowolnieniem wzrostu gospodarczego nie sprzyjają prowadzeniu bardziej restrykcyjnej polityki monetarnej. Ponadto członkowie Rady nie wykluczają powrotu do ilościowego luzowania. W reakcji na publikację notatek waluta brytyjska traci silnie na wartości.
Na rynku krajowym notowania złotego pozostają dość stabilne. PLN znajduje się blisko ostatnich minimów lokalnych. Opublikowane dziś dane z Polski nie wpłynęły na notowania złotego. GUS podał, że w maju sprzedaż detaliczna wzrosła rok do roku o 13,8%, zaś w ujęciu miesięcznym o 1,1%. Stopa bezrobocia z kolei spadła do 12,2% z 12,6% w kwietniu.
EURPLN
Poprawa nastrojów na zagranicznych rynkach akcji nie przełożyła się na umocnienie złotego. Wynika to przede wszystkim z tego, że niepewność dotycząca Grecji jest nadal duża, co utrudnia PLN umocnienie się z obecnych poziomów. Notowania utrzymują się tuż poniżej linii poprowadzonej po ostatnich maksimach lokalnych na wykresie godzinowym. Najbliższy opór wyznacza poziom 4,0. Wsparcie w postaci 50% zniesienia Fib całości wzrostów z poziomu 3,9232 to poziom 3,9600. Dłuższa konsolidacja tuż pod oporem i brak siły na wyjście wyżej powinna przyczynić się do lekkiego umocnienia złotego.
EURUSD
Obrona wsparcia w postaci 50% zniesienia Fib całości fali wzrostowej kształtującej się od początku tego roku, z technicznego punktu widzenia, przesądziła o odreagowaniu na EURUSD. Para porusza się w kanale wzrostowym na wykresie godzinowym, którego dolne ograniczenie wyznacza wsparcie na poziomie 1,4310, a górne opór na poziomie 1,4570. Spodziewamy się dalszego umocnienia euro w dniu dzisiejszym.
GBPUSD
Notowania GBPUSD w dalszym ciągu znajdują się poniżej 100-okresowej średniej ruchomej na wykresie dziennym, co z technicznego punktu widzenia może ciążyć na funcie. Ponadto fundamenty nie działają na korzyść funta. Opór wyznacza poziom 1,6260. Dzisiejsza sesja może przynieść kontynuacje spadków GBPUSD w rejon 1,6100.
EURGBP
Notowania EURGBP znajdują się coraz bliżej górnego ograniczenia formacji trójkąta, które wyznacza opór w rejonie 0,8940. Nieco lepszy sentyment utrzymujący się do euro od początku tego tygodnia powinien sprzyjać kontynuacji wzrostów na tej parze. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 0,8780.
Anna Wrzesińska