ycipk-2fun9v

Prosty sposób na obniżenie podatku. Można zaoszczędzić nawet 1,7 tys. zł

Jak zaoszczędzić sporo na podatku dochodowym - i to całkowicie legalnie? Można wpłacić środki na konto IKZE. Zostało jednak na to zaledwie 2,5 miesiąca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
IKZE to sposób na oszczędzanie na emeryturę. Pozwoli jednak i oszczędzić trochę na podatkach
IKZE to sposób na oszczędzanie na emeryturę. Pozwoli jednak i oszczędzić trochę na podatkach (Fotolia, Fot: © whitelook - Fotolia.com)
ycipk-2fun9v

Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego mają służyć przede wszystkim zbieraniu oszczędności na emeryturę. Są jednak też sposobem na zaoszczędzenie nieco na podatkach. Osoby najlepiej zarabiające mogą uniknąć oddania fiskusowi nawet 1,7 tys. zł. Te z pierwszego progu zaoszczędzą natomiast około 1000 zł - przypomina serwis Next Gazeta.pl.

Coroczne wpłaty na te konto można odliczyć od podstawy opodatkowania, w ten sposób obniżając kwotę podatku dochodowego. Fiskus powinien wypłacić nam za to później zwrot na określoną kwotę.

Limit wpłat na takie konta w tym roku wynosi jednak nieco ponad 5331 zł. Osoba z pierwszego progu podatkowego zaoszczędzi zatem dokładnie 960 zł. Ale rozwiązanie jest jeszcze korzystniejsze dla zamożniejszych. Ci, którzy są w drugim progu, poprzez wpłatę na IKZE mogą uniknąć nawet 1706 zł podatku

ycipk-2fun9v

Resort przedsiębiorczości likwiduje "antyrodzinny" przepis. Zobacz wideo:

.

Inaczej jednak sprawa wygląda w przypadku osób prowadzących działalnośći gospodarczą i rozliczających się poprzez podatek liniowy. Tacy przedsiębiorcy przez wpłatę na IKZE oszczędzą nieco ponad 1 tys. zł.

ycipk-2fun9v

Trzeba jednak się spieszyć - pieniądze można przelać na IKZE tylko do końca grudnia. Warto jednak pamiętać, że zasadniczo pieniądze z kont IKZE można wypłacać dopiero po skończeniu 65. roku życia. Istnieje co prawda możliwość wcześniejszej wypłaty, ale jest ona traktowana jako dochód i trzeba od tych środków odprowadzić PIT.

Czytaj też: Podatki po nowemu. Oto najważniejsze zmiany, które szykuje rząd

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-2fun9v
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2fun9v

ycipk-2fun9v
ycipk-2fun9v